OpenCL ortamında görüntü iyileştirme işlemlerinin paralel programlama yöntemiyle gerçekleştirilmesi
Performing of image enhancement operations in openCL environment with parallel programming method
  1. Tez No: 525308
  2. Yazar: MENDUH FURKAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNA GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Sinyal ve görüntü işlemede kullanılan fonksiyonların hızlandırılması için günümüzde paralel programlama yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Paralel programlama için çoğunlukla donanım olarak çok çekirdekli işlemciler, grafik işlemciler, FPGA tabanlı sistemler kullanılmaktadır. Bu donanımların çok çekirdekli yapılara sahip olmaları sayesinde aynı anda birçok hesaplama yapabilme imkânına sahiptirler. Bu sayede hesaplama süresi seri programlamaya nazaran daha kısa hale gelmektedir. Yapılan bu çalışmada OpenCL tabanlı, paralel olarak çalışabilen görüntü iyileştirme uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamalarda kontrast ve parlaklık ayarlamaları ile görüntü bulanıklaştırma ve keskinleştirme işlemlerinde sıkça kullanılan ortalama, gauss bulanıklaştırma, laplacian ve kenar belirleme filtreleri vardır. Görüntü iyileştirmede ve işlemede yaygın olarak kullanılmakta olan OpenCV (Open Source Computer Vision Library) kütüphanesinde, aynı uygulamalar seri programlama tekniği ile geliştirilerek, elde edilen sonuçlar paralel olarak geliştirilen kütüphane ile kıyaslanmıştır. Paralel programlamanın performans açısından daha iyi olduğu karşılaştırma sonuçlarıyla desteklenmiştir. Kullanılan donanım için paralel programlama sayesinde hesaplama sürelerinde 1,58 kat ile 904 kat arasında azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parallel programming has begun to be used extensively today for the acceleration of the functions used in image processing and signal processing. For parallel programming, mostly multi-core processors, graphics processors, FPGA based systems are used as hardware. Thanks to the multi-core structure of these hardware, it is possible to do many calculations at the same time. In this case, calculation time becomes shorter than serial programming. In this study, an image enhancement applications that can work as parallel on the OpenCL based graphics processor, were developed. These applications include contrast and brightness adjustments and mean, gaussian blur, laplacian and edge detection filters that are commonly used in image blur and sharpening operations. The same filters with serial programming logic were developed in OpenCV (Open Source Computer Vision Library) library which is widely used in the image processing and enhancement. The results were compared with the library which is developed as parallel. It was supported by the results of the comparison that parallel programming is better than serial programming in terms of performance. Due to parallel programming for the hardware used, a reduction between 1,58 times and 904 times in the calculation times was observed.