Irak'ta eğitim gören 10-12 yaş grubu spor yapan ve yapmayan öğrencilerin fiziksel uygunluk ve özgüven durumları
Physical fitness and self-confidence status of 10-12 year-old group students who doing sports and not doing sports in Iraq
  1. Tez No: 525314
  2. Yazar: TWANA SAEED ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BÜLENT ASMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma; Irak'ta öğrenim gören 10-12 yaş grubu İlköğretim öğrencilerinin fiziksel uygunluklarının EUROFİT test bataryası ile ölçülmesi sonrası spor yapan ve yapmayanlar arasındaki farkları incelemek ve bu durumun özgüven düzeylerine olan etkisini saptamak üzere yapılmıştır. Çalışmanın evrenini ve materyalini Süleymaniye Peshmerge Spor kulübünde spor yapan ve Süleymaniye Şehit Abdulrezzak İlköğretim okulunda öğrenimlerini sürdüren 105'i kız 105'i erkek olmak üzere toplam 210 öğrenci oluşturmaktadır. Bunlar içerisinde 120 kişi spor yapmayan, 90 kişi spor yapan öğrencilerden oluşur. Verilerin toplanması aşamasında Piers Harris tarafından geliştirilen Özgüven Düzeyi Ölçeği uygulandıktan sonra EUROFİT TEST bataryası ölçüm aşamasına geçilmesi hedeflenmiştir. Flamingo denge testi, esneklik testi, durarak çift bacak öne sıçrama testi, mekik testi, bükük kol tutunma testi, pençe kuvveti testi, 20 metre dayanıklılık mekik koşusu, 10x5 metre koşu testi, antropometrik ölçümler uygulanmıştır ve verilerin istatistiksel çözümlemeleri SPSS paket programı kullanılarak yapıldı. Verilerin parametrik dağılım gösteren değişkenlere ait kız ve erkekler için spor yapan ve spor yapmayan öğrencilerin fiziksel özellikleri ve eurofit testi verilerinin bağımsız t testi sonuçlarına göre; kızlarda kilo, vücut yağı, bükülü kolla asılma haricinde diğer eurofit test sonuçları arasında anlamlı farkın olduğu bulunmuştur. Erkeklerde boy, kilo, Vücut kütle endeksi, denge, otur eriş, pençe kuvveti, 10x5 koşu haricinde diğer testler arasında anlamlı fark bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to analize the difference between the students aging from 10 to 12 in ıraq who are doing sports and are not doing sports by using eurofit test battery. it also aims to the effects of this situation on their self-confidence. The universe and the material of the study consisted of 210 students, 105 of whom were female and 105 of them were male and the students of Süleymaniye Şehit Abdulrezzak Primary School. These are composed of 120 people who do not sports and 90 people do sports. At the stage of collecting data, it was aimed to proceed to the measurement phase of EUROFIT TEST battery after the Self-Confidence Level Scale developed by Piers Harris was applied. Flamingo balance test, sit-and-reach, standing broad jump, crunch test, bent arm hanging test, handgrip test, 20 meter endurance shuttle run, 10x5 meter shuttle run test, anthropometric measurements were applied and the statistical analysis of the data was done by using SPSS package program. According to independent t-test results of the physical properties of eurofit test data and the physical characteristics of the students who do sports and do not sports for the girls and boys with variables of parametric distribution of the data; weight loss, body fat, twisted arm hanging other eurofit test results were found to be significantly different. There was a significant difference between males in terms of height, weight, Body Mass Index, balance, sit and reach, paw power, except from 10x5 running.