Lise öğrencilerinde algılanan anne baba tutumunun beden algısı üzerindeki etkisinde kişisel biriciklik algısının aracılık rolü
The mediating role of sense of uniqueness in perceived parental attitudes on body image in high school students
  1. Tez No: 525330
  2. Yazar: BERNA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, lise öğrencilerinde algılanan anne baba tutumlarının beden algısı üzerindeki etkisinde birciklik algısının aracılık rolünü incelemektir. Araştırma 437 katılımcıdan oluşmaktadır, çalışma çoğunlukla Balıkesir ili içerisinde yer alan Sırrı Yırcalı Anadolu Lisesi ve Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören lise öğrencilerini kapsamaktadır. Araştırmada katılımcılara veri toplama aracı olarak 'Sosyo Demografik Bilgi Formu, Leuven Algılanan Ana Babalık Ölçeği, Beden Algısı Ölçeği ve Kişisel Biriciklik Algısı Ölçeği' uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen yapısal modelde, algılanan anne tutumu ile beden algısı arasındaki ilişkide biriciklik algısının rolü istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur, ancak bu ilişki algılanan baba tutumu yönünden anlamlı sonuçlar çıkarmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis study is, the mediating role of sense of uniqueness in perceived parental attitudes on body image in high school students. The research consists of 437 participants. The study mainly includes high school students who are studying at Sırrı Yırcalı Anatolian High School and Cumhuriyet Anatolian High School in Balıkesir. 'Socio- Demographic Information Form, Leuven Perceived Parenting Scale, Body Perception Scale and Personel Sense of Uniqueness Scale' were applied as participants data collection tool in the research. In the structural model obtained as a result of the research, the role of sense of uniqueness between perceived maternal attitude and the body image was found to be statistically significant, but this relationship didn't produce meaningful result in terms of perceived father attitude.