Kâsânî'nin Bedâiu's-Sanâi' adlı eseri çerçevesinde eşlerin evlilik hukukuna aykırı davranması
Contravention of wives the marriage law within the frame of al-Kāsānî's Work Badāi' al-Sanāi'
- Tez No: 525332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kâsânî'nin (v.587/1191) Bedâiu's-Sanâi' adlı eseri Hanefî fıkhının gelişimine yeni bir boyut kazandıran kıymetli bir eserdir. Müellifin konuları ele alırken kullandığı yöntem Hanefî mezhebinin ifade ediliş tarzı açısından çok önemli bir basamak olmuştur. Bedâiu's-Sanâi' adlı eser, üzerine şerh yapılma ihtiyacı duyulmadan günümüzde bile önemini korumaya devam etmektedir. Bu çalışmada Kâsânî'nin Bedâiu's-Sanâi' adlı eserine dayanarak“Eşlerin evlilik hukukuna aykırı davranması”başlığı bağlamında kadın ve erkeğin hak ve sorumlulukları tespit edilmeye çalışılmıştır. Ayrıca tarafların evlilik hukukuna aykırı davrandığı durumlarda başvurulabilecek çözüm yolları değerlendirilmiştir. Kâsânî'den yaklaşık yüzyıl önce vefat etmiş olan Serahsî'nin (v.483/1090) Mebsût adlı eseri ise Hanefî mezhebindeki fıkhî görüşlerin ve delillerinin en geniş şekilde ele alındığı ve sistemli bir tahlilinin yapıldığı ilk ve en hacimli çalışmadır. Bu çalışma çerçevesinde Serahsî'nin Mebsût adlı eseri de aile hukuku bağlamında incelenerek kadın ve erkeğin konumu hak ve sorumluluklar açısından değerlendirilmiştir. Ayrıca Serahsî'den Kâsânî'ye kadar geçen süreçte evlilik hukukuna bakış açısında ne tür değişimler yaşandığı değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Al-Kāsānî's (d.587/1191) famous work, Badāi' al-Sanāi', is a worthy study which brings the development of Hanafî jurisprudence a new dimension. It is a very remarkable step from the point of the idiomatic of Hanafî school of law, the method used by the author while he addresses the issues. Badāi' al-Sanāi' has continued to save its significance without a need for commentary even today. In this study, depending on al-Kāsānî's work Badāi' al-Sanāi', it has been tried to determine that the rights and duties of man and woman in the context of“contravention of conjoints the marriage law”. Moreover, it has been subject to evaluation that when circumstances appear in which two sides of marriage contravene the marriage law, which solutions can be appealed to. As to the work al-Mabsūt, written by al-Sarakhsî (d. 483/1090) died about a hundred years ago al-Kāsānî, it is the first and most voluminous study including legal opinions and evidences of Hanafî school of law are handled and analysed systematically. Around this project, al-Sarakhsî's al-Mabsūt was examined too in terms of family law and evaluated from the perspective of statuses, rights and responsibilities of man and woman. Also, it was presented that an attempt to evaluate what kind of changes arisen concerning the approach to family law during the period between al-Sarakhsî and al-Kāsānî.