Türkiye ve Hollanda'daki İngilizce öğretmenliği programının öğretmenlik uygulamaları açısından karşılaştırılması
Comparison of English language teacher training programs in Turkey and the Netherlands in terms of teaching practice
  1. Tez No: 525333
  2. Yazar: EDA GÖZÜYEŞİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLER ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki İngilizce öğretmeni yetiştirme programında yer alan öğretmenlik uygulaması ile Hollanda'daki İngilizce öğretmeni yetiştirme programında yer alan öğretmenlik uygulamasını, iki ülkedeki İngilizce öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamasına bakış açılarını ve öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması sonrası öz-yeterlik inançlarını karşılaştırmayı amaç edinmiştir. Araştırma boyunca karşılaştırmalı eğitim araştırmalarında kullanılan yaklaşımlardan yatay yaklaşım, tanımlayıcı yaklaşım ve açıklayıcı yaklaşım kullanılmıştır. Yatay ve tanımlayıcı yaklaşım, araştırmaya konu olan Türkiye ve Hollanda'daki İngilizce öğretmeni yetiştirme programında yer alan öğretmenlik uygulamasının genel olarak incelenmesi, ilgili dokümanların toplanması, analizlerin yapılması, benzerlik ve farklılıkların ortaya konması ve var olan gerçeklerin karşılaştırılması için kullanılmıştır. Açıklayıcı yaklaşım ise, iki ülkedeki öğretmenlik uygulamalarının karşılaştırılmasının bütünleyiciliğini sağlamak ve açıklık kazandırmak amacıyla öğretmen adaylarının öğretmen öz-yeterlik inanç düzeylerini belirlemek için kullanılmıştır. Bu çalışma konusuna göre ülkeler arası karşılaştırmalı eğitim çalışması olmasının yanı sıra yapıldığı alan ve çevre açısından alan araştırmasıdır. İhtiyaç duyulan verilerin elde edilmesi için hem nitel hem de nicel yaklaşımların bir arada kullanıldığı karma model (yakınsayan paralel desen) tercih edilmiştir. Bu araştırmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme ve kolay ulaşılabilir durum örneklemesi kullanılmıştır. Araştırma Hollanda'da Amsterdam Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Eğitim Fakültesinde Türkiye'de Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim görmekte olan İngilizce öğretmenliği son sınıf öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Nicel verilerin toplanmasında Tschannen-Moran ve Hoy (2001) tarafından geliştirilmiş“Öğretmen Öz Yeterlik İnancı Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilmiş yapılandırılmış bir anket kullanılmıştır. Nitel veriler doküman analizi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler ile elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde normallik testi, bağımsız örneklemler t-testi, Mann Whitney-U testi ve betimsel istatistikler kullanılmıştır. Nitel veriler ise betimsel analiz ve içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgularla, Türkiye ve Hollanda'daki İngilizce Öğretmenliği programında yer alan Öğretmenlik Uygulaması dersi arasındaki benzerlikler ve farklılıklar belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulaması süresince yaşadıkları deneyimleri, sorunları ve daha etkili öğretmenlik uygulaması için önerileri ortaya konmuştur. İki ülkedeki İngilizce öğretmen adaylarının öz-yeterlik inançları arasında Hollanda'daki adaylar lehine anlamlı fark bulunmuştur. Sonuçlar doğrultusunda İngilizce öğretmen eğitimi programlarına ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at comparing teaching practice of English language teacher education programs in Turkey and in the Netherlands, the perspectives of student teachers in both countries towards teaching practice and teaching self-efficacy of student teachers after teaching practice. Horizontal, descriptive and explanatory approaches in comparative education studies were used through the research. Horizontal and descriptive approaches were used for general examination of teaching practice in English language teaching programs in Turkey and the Netherlands, collecting and analyzing the relevant document, revealing similarities and differences, comparing the existing facts. Explanatory approach was also used for determining teaching self-efficacy levels of student teachers for the purpose of ensuring the integration of teaching practice comparison in both countries and clarifying it. This study is a field study in terms of area and environment as well as a cross-country comparative education study. In order to obtain the required data, a mixed model (convergent parallel pattern) was used in which both qualitative and quantitative approaches are used together. Criterion sampling and convenient sampling out of purposive sampling methods were used in this study. It was carried out with English student teachers who are seniors studying at Education faculty of Anadolu University in Turkey and Amsterdam University of Applied Sciences (The Hogeschool van Amsterdam) in the Netherlands. For quantitative data collection, the Teachers' Sense of Efficacy Scale developed by Tschannen-Moran and Hoy (2001) and a structured questionnaire prepared by the researcher were used. Qualitative data was collected by document analysis and semi-structured interviews. Normality test, independent sample t-test, Mann Whitney-U test and descriptive statistics were used for quantitative data analysis. Qualitative data was analyzed by the use of descriptive and content analysis. With the findings of the study, similarities and differences between teaching practice of English language teacher education programs in Turkey and in the Netherlands were defined. Student teachers' experiences, problems and recommendations related to teaching practice were revealed. The self-efficacy beliefs of the English student teachers in the two countries were found to be significantly different in favor of Dutch student teachers. In line with the results, suggestions were made for English teacher education programs and researchers.