Mercek altında puzzle coğrafyası makro-mikro görünümler
- Tez No: 525352
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Doğa ve manzara kavramı yüzyıllar boyunca sanatçıları stilize etmiş ve farklı bakış acılarıyla sanata yansıması olmuştur. 17. Yüzyıl sanatında peyzaj ve doğa anlayışı giderek gelişmiş ve sanat alanına konu edilmiştir. 18. yüzyıl ve 19. yüzyılda ise doğa konusunun romantizmle birlikte müthiş bir patlama yaptığını belirtmek gerekir. Manzara ve doğa kavramı, 19. yüzyıl sanat akımlarında –yani izmlerde- ana konu haline gelmiştir. Sanatçıların yapıtlarında doğa ve manzara kavramı hem yapıtların konusu olmuş, hem de sanatçıların iç dünyalarının bir yansıması olmuştur. Bu çalışmada, resim sanatında doğa ve manzara kavramının gelişim süreci ele alınmış, çeşitli dönemlerde doğanın resim sanatındaki yansımaları teknik ve estetik açıdan irdelenmeye çalışılmıştır. Sanatçıların yapıtlarında makro bakış acısı yani dışa dönük olarak dünyayı algılama ve mikro bakış açısı yani içe doğru bir işleniş biçimi yapıtlar üzerinden değerlendirilmiştir. Sanayi devrimi ve modern hayatın gelişmesiyle birlikte her sanatçının farklı bakış açıları değerlendirilmiş ve bu tezin içeriğinde birçok yapıt da mercek altında konu ve detayları bakımından incelenmiştir. 1960'dan sonra sanatta doğa ve manzara konusunu yaygın olarak işlenen bir konu haline gelmiş, anlatım ve sunuş şekli bakımından giderek geniş bir yelpazeye kavuşmuştur. Söz konusu dönemde sanatçıların doğa ve manzara kavramına ilgisi artmış, hem müzelerden ve galerilerden eserlerini doğayla iç içe sergilemiş sanatçılar, eserlerinin üretim sürecinde aktivist bir rol oynamaya başlamışlardır.Bu çalışmada resim sanatında yüzyıllar boyunca sanatçının doğa olgusu karşısında ortaya çıkan bakış açıları incelenmiş, doğanın resim sanatında ulaştığı sınırlar; makro ve mikro yaklaşımları görünür kılınmaya çalışılmış ve mercek altına detaylarıyla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concepts of nature and landscape have stylized artists for centuries and they have been reflected on their artwork through different perspectives. The understanding of nature and landscape has been developing gradually and it has been the subject matter of art. It should also be noted that, in the 18th and 19th centuries, the subject of art along with romanticism has shown a significant rise. The concepts of landscape and nature have become the main subject of the 19th century art movements, i.e.“isms”. These two concepts have been not only the subject matter of artists' works, but also the reflection of the inner world of these artists. In this study, the author addresses the development process of these two concepts in art and attempts to examine the reflections of nature on art in various periods from a technical and an aesthetic perspective. The macro perspective in artists' works or their perceiving of the world with an extrovert point of view and the micro perspective, which is the introvert point of view, have been evaluated on the basis of artworks. Different perspectives have emerged with Industrial Revolution and the development of modern life. Many artworks have been examined closely with respect to their subject matter, details and perspectives. The matter of nature and landscape has become more widespread in art from 1960s onwards and it has been dealt with through a wider range of expression and presentation. Artists have been more interested in the notion of nature and landscape in the aforesaid period. They started to play a more activist role in the production process of their works and exhibited their artworks in nature. Lastly, this study examines the perspectives of the artist in the presence of the notion of nature and the limits that nature reaches in drawing; attempts to make the macro and micro approaches visible and investigates them in detail.