KOBİ'lerin finansal sorunlarının çözümünde yeni finansman teknikleri: Kahramanmaraş örneği
New financing techniques as a solution to financial problems of SMEs: The case of Kahramanmaras
  1. Tez No: 525353
  2. Yazar: İPEK ÇİVİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
KOBİ'ler ülke ekonomilerinin vazgeçilmez yapı taşları olmaları nedeniyle tüm Dünya'da olduğu gibi ülkemizde de büyük öneme sahiptirler. Büyük işletmelere kıyasla bulunduğu bölgeye daha hızlı uyum sağlamaları, esnek yapıları, müşterilerle olan yakın ilişki sonucu taleplere hızlı cevap verebilme özellikleri, büyük işletmelerin yan sanayicisi olmaları, bölgesel kalkınmada etkin rol oynamaları, küçük sermayelerle kurulabiliyor olmaları nedeniyle ülkemizin vazgeçilmez unsurları haline gelmişlerdir. KOBİ'lerin gerek kendi yapılarından kaynaklı gerekse dış etkenlerden kaynaklı karşılaştığı birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadırlar. Fakat KOBİ'lerin yaşadıkları en büyük sorunların başında finansman sorunu gelmektedir. Bu tezin amacı, KOBİ'lerin finansal sorunlarını belirlemek ve bu sorunlara yeni finansman teknikleri ile çözüm geliştirmek olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda, Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren 351 KOBİ'ye ulaşılarak anket uygulanmıştır. Anket sonucu elde edilen bulgular Kahramanmaraş'ta bulunan işletmelerin büyük oranda finansal sorun yaşadıkları belirlenmiştir. Finansal sorun yaşayan işletmelerin büyük bölümünün söz konusu sorunların çözümünde yeni finansman tekniklerine başvurmadıkları görülmüştür. İşletmelerin büyük bir çoğunluğu söz konusu finansal teknikler hakkında bilgi sahibi olmadıklarını ifade etmişlerdir. Bu çalışmanın KOBİ'lerin finansal sorunlarına yönelik çözüm üreten politika üreticiler ve konuya ilgi duyan araştırmacılar açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Since SMEs are indispensable building blocks of the economies of the country, they are of great importance in our country as in all over the world. Compared to large enterprises, they are indispensable elements of our country due to their fast adaptability to the region, flexibility, ability to respond quickly to demands as a result of their close relations with their customers, being a supplier of large enterprises, their active role in regional development and their ability to start up with small capitals. SMEs face many problems due to their own structures and external factors. However, the biggest problem faced by SMEs is the financing problem. The purpose of this thesis is to determine the financial problems of SMEs and to develop solutions to these problems using new financing techniques. In this context, 351 SMEs operating in the province of Kahramanmaraş were surveyed. Findings obtained from the survey revealed that the enterprises in Kahramanmaraş experienced a great deal of financial problems. It has been observed that most of the enterprises that have financial problems do not use new financing techniques in solving these problems. It is also seen that the majority of the enterprises do not have information about the these financial techniques. It is thought that this study will be beneficial for policy makers and researchers who are interested in the topic.