Borsa opsiyon sözleşmeleri
Stock option agreements
  1. Tez No: 525364
  2. Yazar: SEZİL DURMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BAHTİYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Opsiyon sözleşmeleri BK'da yer almayan atipik bir sözleşme türüdür. Bununla beraber MK'da opsiyonun alt türleri veya benzerleri olarak nitelendirilebilecek olan alım, önalım ve geri alım hakları düzenlenmiştir. Borsa yatırım araçları üzerinde uygulanan alım veya satım opsiyonları ise sadece opsiyon sözleşmesinin kurulması ile mümkün olamayacak kadar karışık bir finansal işlem türüdür. Borsa opsiyon işleminin ifası, birbiri içine geçmiş veya birbirini takip eden sözleşmeler içeren karışık bir işlem ağını gerektirmektedir. Bu tezin amacı, bu yapının hukuki dayanaklarını açıklamaktır. Bu amaçla ilk bölümde opsiyon kavramının tarihçesi, tanımı, hukuki niteliği, benzer kavramlarla karşılaştırılmasına yer verilecek, ikinci bölümde opsiyon sözleşmelerinin kullanım amacı, teknik terimleri ve opsiyonun türleri irdelenecek, son bölümde ise opsiyon sözleşmelerinin kuruluşu, tarafların hak ve yükümlülükleri ile sözleşmenin sona ermesi süreçleri açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
Option agreement is a non-typical agreement that is not defined under BK. Therewith, MK defines right to purchase, preemption right, right of re-purchase; which may be defined as sub categories of or deemed similar with options. On the other hand, call or put options exercised on financial instruments are complex financial transactions; which cannot be exercised by solely engaging in an option agreement. Performance of a stock option requires a complex network of interwoven or successive agreements in different types. The purpose of this thesis is to explain the legal basis of this structure. For abovementioned purpose, this thesis will shortly explain the historical development, legal definition, comparison with similar legal concepts in first chapter, it will identify the purpose of use of options, stock exchange terminology and option kinds in second chapter, it will explain and clarify all legal steps to incorporate a stock option, rights and liabilities of parties and liquidation of stock options in last chapter.