Suitability of presence questionnaires with different virtual reality experiences
Farklı sanal gerçeklik deneyimleri ile uzvarlık anketlerinin uygunluğu
  1. Tez No: 525471
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İLKER BERKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Oyun Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Virtual Reality 1950 lerden beri askeri ve bilimsel araştırma alanlarında geliştirilmekteydi. O zamandan beri uzvarlık (presence) ve sarmallık (immersion) bu araştırmaların odak noktası olmuştur. Araştırmacılar tarafından teknolojinin etkinliğini anlamak adına birçok ölçüm metodları geliştirilmiştir. Uzvarlık ölçekleri bu konuya açıklık getirebilen metodlardan biridir. Fakat, sanal gerçeklik gereçleri 21.yy. ile hızla gelişmiş, bu gelişmeler doğrultusunda 360 video, bilgisayar destekli animasyonlar, sanal gerçeklik oyunları gibi birçok sanal gerçeklik deneyimleri ortaya çıkmıştır. Ama yine de yeni gelişen içerikler doğrultusunda uzvarlık soruları eskimiş yada eklemelere ihtiyaç duyuyor olabilir. Bu araştırma, önceden belirlenmiş uzvarlık ölçeklerinin farklı sanal gerçeklik içerikleriyle uyumuna bakmaktadır.
Özet (Çeviri)
Beginning from 1950's, virtual reality is under development for military and research purposes. Since then, presence and immersion has been in focus of researchers. Many measurement techniques have developed by the researchers to understand the effectiveness of the technology on human perception. For this manner presence questionnaires vastly used for bringing a statement for this subject. However, in 21st century technological advancement of virtual reality developed so quickly. Many virtual reality contents developed by this time such as 360 videos, virtual reality games and virtual reality animations. However, there is a possibility that presence questionnaires can be outdated or needs adjustment according to modern virtual reality contents. This study examines viability of selected presence questionnaires in assessment of different virtual reality contents.