Pamuklu mamullerin reaktif boyarmaddelerle boyanmasında kullanılan yarı kontinü boyama yöntemlerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
  1. Tez No: 5255
  2. Yazar: MEHMET KANIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA A. İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Bu çalınmada, özellikle pad-batch (aoQuk bekletme) yöntemi olmak Özere selülozik mamullerin raaktif boysrmaddelerle boyan masında kullanılan yarı kontinü boyama yöntemleri incelenmiş ve bu konuda detaylı bir literatür araştırması yapılmıştır. Deneyael bölümde ise pad-batch yönteminde bekletme işlemi folye içinde vs vakum ortamında ayrı ayrı yapılarak boyama sonuç ları karfila$tırılmıştır.Boyama sonuçları Uzarinde yapılan renk ölçümlerinde vakum ortamının boyarmadde verimi ve reaksiyon hızı Özerine belirgin bir etkialna raatlanamaaiftır. Pad-batch yönte minde her iki bekletme işleminin de birbirine yakın sonuçlar ver diği gözlenmiştir»
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, semi-continuous methods particularly pad- batch method which are used for dyeing of cellulosic fabrics with rsactiue dye tuffs are examined and detailed literatüre sur vey has been carried out* In the experimental part of the study, batching process in ths pad-batch method ie examined in the foil and vacuum medium respectively and comparison of dyeing results in sbove mentioned processes hss been inveetigated.ln the colour measurements of dye ing results, there is no certain effect of vacuum medium on dye- etuff efficiency and reaction rate «It is observed that results of both batching processes in the pad-batch method are relatively cloae to each other.