Dikdörtgen biçimli düzlemsel mikroşerit anten dizileri
- Tez No: 5256
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. ERGUN BAYRAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
ABSTRAKT Tez çalışmamın ilk bölümünde mikraşerit antenlere giriş ve ge nel bilgiler tanımlandı. Elektrik alanın genişlik ve kalınlık boyun ca değiştiği kabul edilerek rezanatör modeli ile, dikdörtgen mikra şerit anten analizi yapılarak gerekli parametreler bulundu. Daha sonraki bölümde iletim hat modeli kullanılarak dikdörtgen mik raşerit anten analizi yapıldı. Çalışmanın bir yönünüde yürüyen dalgalı mikraşerit antenler oluşturduğundan bu tip antenler hakkında genel bilgi verilerek iki ayrı modelde anten dizisi tasarlandı. Geliştirilen bu modeller için, toplu öğelerden oluşan bir devre modeli önerilerek giriş empedansı, yansıma katsayısı ve duran dalga aranı bilgisayar yardımıyla hesap landı. Yapılan bu çalışmanın değerlendirilmesi sonuçta açıklandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first section of my thesis, an Introduction to microstrip antennas and overall information have been defined. Necessary para meters have been found by analyzing rectangular microstrip antennas with resonator model became of assuming variation of the electric fxeld along the width and thickness of the microstrip structure. In the latter sectiw», a rectangular microstrip antenna has been analyzed by using a transmission line model. In other section been given general information about microstrip traveeling wave antennas, two models have been designed. A lumped equivalent network model has been proposed. Using these models, input impadartce, reflecting coefficient and input USkiR of the array. Have been calculated by means acomputor. Evaluation of this study has been given in the last section. ii