Klasik edebiyatta doğum günü şiirleri
Birthday poems in classical literature
  1. Tez No: 525632
  2. Yazar: EBRU HACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT FAFO TELATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Latin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada, Eski Yunan ve Roma toplumlarında doğum günü algısı ve doğum tanrısı üzerine bilgi verilmiş, her iki toplumun edebiyatında, doğum günü hediyesi olarak verilen doğum günü şiirlerinden dizeler filolojik olarak incelenmiş ve yorumlanmıştır. Ayrıca tümüyle doğum günü şiiri olması sebebiyle Roma edebiyatından, Propertius'un III.10. şiiri hayatta olan kişinin, Statius'un II.7. şiiri ölmüş kişinin doğum günü şiirlerine örnek olması sebebiyle incelenmiş ve yorumlanmıştır. Bunun neticesinde doğum günü olgusu ve şiirlerinin toplum yaşamında dini olduğu kadar kültürel ve sosyal açıdan da önemli bir yer edindiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is based on the birthday mentalities observed by the Ancient Greek and Roman societies. Various lines selected from the birthday poems which were mainly presented as birthday gifts are philologically examined and discussed in the general context of Ancient Greek and Roman Literature. For the reason that they are the complete examples of Roman birthday poetry, Propertius III.10 to someone alive and Statius II.7 to someone deceased are equally perused. Finally, it is concluded that both birthday mentality and its reflections on poetry played a very significant role in the social and cultural life as well as religious.