Nevruz Bayramı merasiminin Azerbaycan ve Türkiye'de icrası melo-poetik esaslarının hususiyetleri
The performance of the Nevruz Day ceremony in Azerbaijan and Turkey characteristics of melo-poethics principles
- Tez No: 710595
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNAZ ABDULLAHZADE, DOÇ. DR. MEHERREM QASIMLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Baku Music Academy-Uzer Hajibejov
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Nevruz Bayramı Merasiminin Azerbaycan Ve Türkiye'de icrası Ve Melo-poetik Esaslarının Hususiyetleri' adlı doktora tezi üç bölümden oluşmaktadır. 21 Mart Nevruz Bayramı kuzey yarımkürede icra edildiğinden biz özellikle Azerbaycan ve Türkiye ağırlıklı alan ve arşiv çalışmalarımızı kimi Avrupa ülkeleri ve birçok doğu ülkelerinde de sürdürdük. Tezin birinci bölümünde 'Nevruz'un Mitolojik Ve Tarihi Kaynakları', ikinci bölümde 'Azerbaycan ve Türkiye'de Nevruz Kutlamaları ve Ananeleri", üçüncü bölümde 'Azerbaycan ve Türkiye'de Nevruz Ananeleri İle Bağlı Musiki Nağmeleri Ve Oyun Havaları' konu ediliyor. Tezin üç bölümünde işlenen konular mukayeseli şekilde ele alınıyor. Nevruz yaratıcılığına dair ortaklık ve ayrılıklar bağlamında sonuçlar çıkarılıyor. Nevruz ritüeli 21 Mart bahar ekinoksunda antik dönem toplamlarında farklı isimlerle yapılagelmiştir. Örneğin Sasaniler' den Babil'e. Mısır'dan Anadolu'ya ve Roma'ya kadar... Hatta Çin, Hindistan. Orta Asya'dan Avrupa'ya kadar bu kutlamalar takvime bağlı olarak günümüze değin yapılagelmiştir. Antik dönemden günümüze kesintisiz yapılagelen 21 Mart Nevruz ritüeli: karanlık-aydınlık, soğuk-sıcak, hastalık-sağlık, yokluk-bolluk, ölüm-diriliş, savaş-barış ikilemleri üzerinden yükselen değerleri dile getirmiştir. O. adalet, eşitlik, barış, emek, diriliş, özgürlük, bolluk bereket, sağlık-şifa gibi sosyal kavramların taşıyıcı mesajı ve kodu olup ve bu değerlerle anılır, algılanır olmuştur. Antik toplumdan günümüz kutlamalarına değin Nevruz'un felsefe, inanç, edebiyat, musiki, tiyatro, resim, hal sanatı, gravür, minyatür, etnografya, spor, mutlak vb. birçok alanda yaratıcılığına rastlamaktayız. Diğer ülkelerdeki kutlamaları bir taraflı bırakırsak Azerbaycan'da Nevruz: kendine özgü merasimi, musikisi ve ananesi olan ve 4 kutsal Çarşamba (su. hava, ateş ve toprak) esasında yapılan ön kutlamaların akabinde 21 Martta 'yeni yıl' ve 'bahar bayramı' olarak kutlanmakladır. Bu kutlamalarda folklorik ve etnoğralîk çizgiler gayet belirgindir. Nevruz'un bu ülkede, edebiyat, musiki, tiyatro, resim, gravür, minyatür sanatları ve felsefe. spor, mutfak, inanç gibi alanlardaki yaratıcılığına belirgin şekilde rastlanılmaktadır. Özellikle araştırmalarımızda Nevruz'a dair pek çok orta asır ve günümüz musiki ve edebiyat örneklerini elde ettik. Türkiye'de yaptığımız araştırmalarda ise Selçuklu. Osmanlı dönemlerinde saraydaki kutlamaların yanı sıra halk arasında da yaygın Nevruz kutlamalarının olduğunu görüyoruz. Ama bu günün Türkiye'sinin Nevruz kutlamalarında folklorik ve etnoğrafik çizgilerin hayli silik olduğunu, adeta unutulduğunu gözlemledik. Ancak Nevruz'un en belirgin geleneksel otantik kutlamalarına Alevi-Bektaşiler arasında rastlamaktayız. Alevi-Bektaşiler Nevruz'a kutsiyet verdikleri için ritüelin geleneksel çizgileri daha muhafaza edilmiştir. 20-21 Mart günü Türk Alevi-Bektaşilerce Hz. Ali'nin doğum günü olarak 'Sultan Nevruz Cemi' çerçevesinde yapılan kutlamalarda Nevruz'a dair pek çok kadim bahariye, nefes, nevruziye. samah. dua gibi edebi ve musiki numunelerini derledik. Bu kesimlerinkutlamalarında da müzik, edebiyat, tiyatro, resim, gravür, minyatür ile spor, mutfak, inanç ve felsefe alanlarında Nevruz'un yaratıcılığına rastlamaktayız. Türkiye'de Sünni Türk kesimlerince yapılan Nevruz kutlamaları 'yeni yıl' ve 'bahar bayramı' esasında yapılmakladır. Selçuklu ve Osmanlı dönemi divan edebiyatında Nevruziye adı altında şiir örnekleri vardır. Doğrudan Nevruz temalı musiki numunelerine rastlayamadık. Ama alanda yapılan kutlamalar. Türk Alevi-Bektaşi kutlamalarına kıyasla folklorik ve etnografik çizgiler bakımından daha siliktir. Cumhuriyet sonrası bu ritüel adeta unutulmaya terk edilmiştir. Alevi Kürt ve Zazalar arasında Nevruz 'llz.Ali'ııin doğum günü', 'yeni yıl' ve 'bahar bayramı- olarak kullanmaktadır. Bu kesimlerin kutlamalarında sadece Nevruz duaları numunelerini derledik. Özellikle Sünni Kürt kesimlerinde de Nevruz 'yeni yıl'(sersale) ve 'bahar bayramı' olarak kutlanmaktadır. Son 30- 40 yıl içinde Kürtler arasında Nevruz kimlik inşası sürecinde politik hüviyet kazandı. Alandaki geleneksel çizgiler yerini ulusal motivasyonlu politik bezemelere bıraktı. Bu kesimlerin geleneksel Nevruz yaratıcılığına dair yaptığımız araştırmalarda Nevruz'un otantik musiki numunelerine hala rastlayamadık. Derlediğimiz 40 civarındaki Nevruz temalı musiki örnekleri son 30-40 yılda yapılan bestelerdir. Ama orta asırlara ait yazma eserlerde Kürtçe Nevruz temalı edebi örneklere rastladık. Türk Alevi-Bektaşilerinin Nevruziye nefesleri ve diğer edebi numunelerin büyük bir bolümü 'koşma', geri kalanı ise 'semai- formundadır. Melodik seyirler bildiğimiz, klasik makam seyir özelliğini göstermemektedir. Nevruz nefesleri ve samahları icrasında bölgelerin standart melodi kalıplarından istifade edilmiştir. Derlenen bu musiki numunelerinin çoğunluğu aksak usul üzerindedir. 13u usuller bölgelerin tartım karakteri ile uygunluk arz eder. Nevruziyeler ve samahların ritmi, bölgelerin ritmik vaziyetinin dini ritüel çerçevesindeki tekrarıdır. Daha çok 2/4. 4/4, 6/8. 9/8, 12/8 ve 14/8'lik usuller kullanılmıştır. Melodi müjdeleme, karşılama ve kutlama amaçlı olup tema ile örtüşerek coşku ve heyecan hissi verir. Nevruz Sultan Ceminde icra edilen samahlar 11 heceli koşma ve 8 heceli semai formundadır. Bu samahların bölümlerinde usul, tempo, melodi, ritim ve söz değişikliği olur. Bölümlerin belirlenmesinde tempo değişimi özellikle belirleyicidir. Azerbaycan'da Nevruz yeni yıl ve bahar bayramı olarak kutlanır. 21 Martta kutlanan Nevruz ile ilgili musiki ve edebiyat numunelerine ülkenin her tarafında rastlanır. Bu örneklerin başında yallı (oyun havası) ve malını (türkü) denilen ve doğrudan Nevruz temasını işleyen musiki örnekleri gelir. Yallı ve mahutlar toprağa, emeğe, bolluk-berekete ve insana muhabbete hasr edilmiştir. Bu yallı ve mahnılar sevgi ve coşku ile karakterize edilir. Bu özelliği ile Türkiye Nevruz, kutlamalarındaki örnekleri ile örtüşürler. Her iki ülkede bu kutlamalara bahar ve yeni yılın gelişi, toprağın canlanması, tabiat teması yansır. AleviBektaşilerin dini karakterli kutlamaları içinde de bu tema vardır. Araştırmalarımızda Türkiye'de sünni Türk ve Küt kesimlerinin Nevruz'a dair kadim geleneksel (sadece Nevruz teması işleyen) musiki numunelerine hala rastlayanındık. Bu kesimlerin Nevruz kutlamalarında icra edilen musiki diğer merasimler ve eğlencelerde icra olunan musiki numuneleri ile aynıdır. Azerbaycan halkı ve Türkiye'deki Alevi-Bektaşi kesimlerin Nevruz kutlamalarında icra olunan oyun ve türkü formundaki musiki numuneleri sadece Nevruz teması (yeni yıl. bahar, ekin, toprak, tabiat ve doğuş) işleyen, kendine has hususiyetleri olan numunelerdir. Nevruz'da halk tiyatrosu (temaşa) seyirlik oyun formasında melodili oyunlarla da sergilenir. Azerbaycan Nevruz oyunları üç kısma ayrılır. Nevruz ve gül-çiçek temalı oyunlar, temaşalarla ilgili oyunlar ve yer adı ile icra olunan oyunlar. Azerbaycan Nevruz yallıları enstrümantal yallılar ve sözlü icra olunan yallılar olarak ikiye ayrılırlar. Türkiye ve Azerbaycan Nevruz kutlamalarının mukayeseli karşılaştırılmasında görülen ortak noktalar vardır. Örneğin Türkiye'de Alevi-Bektaşilerin Nevruz'da yaptıkları 'Nevruz Sultan Cemi' merasimini bazen kadın da yürütür. Azerbaycan'da Nevruz'da yapılan 'Han Bezeme* merasimini de bazen seçilen han kadın yönetir. Alevi-Bektaşilerin Nevruz Sultan Cemi samah oyunları bitişte ağırlaşıp sona ererken. Azerbaycan Nevruz yallıları coşku ile biter. Azerbaycan Nevruz mahnı ve yallıları genellikle 2/4, 3/4, 4/4 ve 6/8'lik usul üzerindedir. Bu icrada 6/8'lik usul yaygın kullanılır. Azerbaycan Nevruz musiki numunelerinin büyük çoğunluğu Şur (Hüseyni) intonasıyası (makam) üzerindedir. Geri kalan kısmı Rast, Çargâh, Segâh, Bayat-ı Şiraz ve Şüster intonasiyaları üzerindedir. Türkiye Alevi-Bektaşilerinin Nevruz ezgileri ise büyük çoğunlukla Hüseyni (Şur) dizisi üzerindedir. Geri kalan numuneler ise Rast. Segah, Şüster. Bayat-ı şiraz dizisi üzerindedir. Azerbaycan halk musikisi Örneklerinin büyük bölümü Şur İntonasıyası üzerindedir. Türkiye halk musikisi örneklerinin do büyük çoğunluğu Hüseyni dizisi üzerindedir. Bu oran her iki ülkenin Nevruz musiki numuneleri için de beyledir. Yani Hüseyni beşlisi ve uşak dörtlüsünden oluşan Hüseyni Aşiran ortak dizisi üzerinde olmaları... Her iki ülkenin bu makamları (Şur ve Hüseyni) ses sırası, dizi olarak örtüşmektedir. Her iki ülkenin hem halk musikisi hem de Nevruz musikisi örneklerinin ağırlıklı olarak aynı ortak ses sırası, dizisi üzerinde olmaları tesadüfi değildir. Bu durum ortak ya da komşu coğrafyada, ortak köken ve ortak tarih birliğine işarettir. Bu iki ülkenin Nevruz musikisi örneklerinin tahlilinde varılan önemli sonuçtur. Her iki ülkede Nevruz musikisi örneklerinin ses dizisi tarihte de Nevruz makamı dizisi üzerinde oluşu tesadüfü değildir. Çünkü Urmiyeli Safieddin' in Nevruz, makamı ses dizisi ile uygunluk arz eder. Azerbaycan ve Türkiye Nevruz nağmelerinde Şur. Rast ve Bayat-ı Şiraz intonasiyaları geniş yer tutar. Ama Türk musikisine has Hüseyni. Karcığar (Düz Kerem). Muhayyer intonasiyaları Azerbaycan musikisine has Şur intonasıyası ile uygunluk arz eder. Azerbaycan ve Türk Nevruz nağmeleri içinde Şüşter intonasiyaları kendine has yer tutar. Buna ek olarak Türk nevruziyeleri. nefes ve şamalılarında Azerbaycan musikisine has olan Segah intonasiyası his olunur. Türkiye nevruziye musiki örnekleri içinde Bayat-ı Şiraz ve Segah intonasiyaları aynı nevruziye içinde olmasına mukabil, Azerbaycan'da Nevruz nağmeleri içinde Rast ve Şur intonasiyaları ayrı nağme içinde yer almaktadır
Özet (Çeviri)
Performance of Nowruz Festival Ceremony in Azerbaijan and Turkey and Specialties of Melopoetic Principles' The doctoral thesis consists of three parts. 21 March Nowruz Feast performed in the northern hemisphere As it is known, we have been working on our field and archive studies, especially in Azerbaijan and Turkey, in some European countries. countries and many eastern countries. In the first part of the thesis,“Mythological and Historical Sources of Nowruz”, in the second part“Azerbaijan and Nowruz Celebrations and Traditions in Turkey”, in the third part,“Nowruz in Azerbaijan and Turkey”“Musical Tunes and Play Airs Related to Their Traditions”is the subject. The topics covered in the three chapters of the thesis are handled comparatively. Partnership on Nowruz creativity and conclusions are drawn in the context of differences. The Nowruz ritual was performed with different names in the ancient period totals on the 21 March spring equinox. For example, from the Sassanids to Babylon. From Egypt to Anatolia and Rome... Even China, India. Middle From Asia to Europe, these celebrations have been held until today, depending on the calendar. The 21 March Nowruz ritual, which has been performed uninterruptedly since ancient times: darklight, cold-warm, express the values rising through the dilemmas of sickness-health, povertyabundance, death-resurrection, war-peace. has brought. O. social justice, equality, peace, labor, resurrection, freedom, abundance, abundance, health-healing It is the carrier message and code of the concepts and it has been mentioned and perceived with these values. From ancient society to today's celebrations, Nevruz's philosophy, belief, literature, music, theatre, painting, art, engraving, miniature, ethnography, sports, absolute etc. creativity in many fields. we meet. If we leave the celebrations in other countries aside, Nevruz in Azerbaijan: its unique ceremony, Preliminary music and tradition based on 4 holy Wednesdays (water, air, fire and earth) After the celebrations, it is celebrated as 'New Year' and 'Spring Festival' on March 21. In these celebrations folkloric and ethnographic lines are very clear. Literature, music, theatre, painting, engraving, miniature arts and philosophy. Sport, His creativity in areas such as cuisine and faith is clearly seen. Especially In our research, we have obtained many middle-century and contemporary music and literature examples about Nevruz. we did Seljuk in our research in Turkey. In addition to the celebrations in the palace during the Ottoman period We see that there are widespread Nowruz celebrations among the people as well. But today's Turkey It is clear that folkloric and ethnographic lines are very faint and almost forgotten in Nevruz celebrations. we observed. However, the most distinctive traditional authentic celebrations of Nowruz are among the Alevi-Bektashis. we meet. Since the Alevi-Bektashis sanctify Nowruz, the traditional lines of the ritual are more has been preserved. On March 20-21, Turkish Alevi-Bektashis 'Sultan Nowruz Cemi' as Ali's birthday In the celebrations held within the framework of Nevruz, many ancient springs, Nefes, Nevruziye. samah. prayer We have compiled literary and musical samples such as In the celebrations of these segments, music, literature, theater, to the creativity of Nevruz in the fields of painting, engraving, miniature and sports, cuisine, belief and philosophy we meet. Nevruz celebrations held by Sunni Turks in Turkey are based on 'new year' and 'spring festival'. is done. Poetry examples under the name of Nevruziye in the divan literature of the Seljuk and Ottoman periods has. We could not come across music samples directly with the theme of Nowruz. But the celebrations in the field. Compared to the Turkish Alevi-Bektashi celebrations, it is more obscure in terms of folkloric and ethnographic lines. After the republic, this ritual was almost forgotten. Among Alevi Kurds and Zazas, Nevruz is known as 'the birthday of 11z. Ali', 'new year' and 'spring festival'. uses. We have compiled only the samples of Nowruz prayers in the celebrations of these segments. Especially In Sunni Kurdish parts, Nevruz is celebrated as the 'new year' (sersale) and the 'spring festival'. Last 30- Within 40 years, Nevruz gained a political identity among the Kurds in the process of identity building. traditional in the field lines gave way to nationally motivated political embellishments. Traditional Nowruz of these sections In our research on the creativity of Nevruz, we still find authentic music samples.we could not find. Nearly 40 Nevruz-themed music samples that we have compiled have been performed in the last 30- 40 years. they are compositions. But we came across literary examples with the theme of Kurdish Nevruz in the manuscripts of the middle centuries. A large part of the Nevruziye breaths of Turkish Alevi-Bektashis and other literary samples are 'running', the rest is in the 'semai- form. Melodic movements, which we know, feature classical maqam navigation.does not show. One of the standard melody patterns of the regions in the performance of Nevruz breaths and samahs. has been used. The majority of these collected music samples are on the lame tempo. 13u methods It is compatible with the weighing character of the regions. Rhythm of Nevruziye and samahs, rhythmic religious ritual framework of the status is the repetition. More like 2/4. 4/4, 6/8. Methods of 9/8, 12/8 and 14/8 used. The melody is intended to herald, welcome and celebrate, overlapping with the theme and creating enthusiasm and excitement gives a feeling of excitement. The samahs performed in Nevruz Sultan Cem are in the form of 11 syllable running and 8 syllable semai. This There are changes in tempo, melody, rhythm and word in the parts of the samahs. In determining the departments The change in tempo is particularly decisive. Nevruz is celebrated as a new year and spring festival in Azerbaijan. About Nowruz celebrated on March 21 Music and literature samples can be found all over the country. At the beginning of these examples, yalli (game There are music samples called the folk song (Turkish folk song) and directly dealing with the theme of Nevruz. Yalli and Mahutlar is devoted to land, labor, abundance and human affection. These mansions and mahns characterized by love and enthusiasm. With this feature, Turkey Nevruz celebrations with its examples they overlap. In both countries, the arrival of spring and the new year, the revival of the soil, and the theme of nature are reflected in these celebrations. This theme is also present in the religious celebrations of the Alevi Bektashis. In our research, the ancient traditional (only) Sunni Turkish and Kut people about Nevruz We were still able to come across samples of music (with the theme of Nowruz). In the Nowruz celebrations of these sections The music performed is the same as the music samples performed in other ceremonies and entertainments. The dance and performances performed in the Nevruz celebrations of the Azerbaijani people and the Alevi-Bektashi sections in Turkey. Music samples in the form of folk songs can only be found on the theme of Nevruz (new year, spring, crop, soil, nature and birth) are working samples with their own characteristics. Folk theater (temasha) in Nevruz It is also exhibited with melodious games in the game uniform. Azerbaijan Nowruz games are divided into three parts. Nowruz and rose-flower themed games, related to spectacles games and games performed by place name. Azerbaijan Nevruz yallis instrumental yallis and oral performance they are divided into two as Common points seen in the comparative comparison of Nevruz celebrations in Turkey and Azerbaijan has. For example, the 'Nevruz Sultan Cemi' ceremony performed by Alevi-Bektashis in Nevruz in Turkey. Sometimes women do it too. Sometimes the chosen one also includes the 'Han Bezeme* ceremony held in Nevruz in Azerbaijan. women rule the inn. While the Nevruz Sultan Cemi samah games of the Alevi-Bektashis get slower and come to an end. Azerbaijan Nowruz The lilies end with enthusiasm. Azerbaijan Nevruz mahni and yalli are generally on the 2/4, 3/4, 4/4 and 6/8 tempo. In this execution The 6/8 method is commonly used. The majority of Azerbaijan Nevruz music samples are from Shur (Huseyni) It is on the intonasıyası (authority). The rest are Rast, Çargah, Segah, Bayat-ı Şiraz and Şüster. It is on intonasias. The Nevruz melodies of the Alevi-Bektashis of Turkey are mostly on the Hüseyni (Shur) scale. Back the remaining samples are Rast. Segah, Shuster. It is on the Bayat-ı shiraz series. Most of the Azerbaijan folk music samples are on Shur İntonasiyası. Turkish folk music Most of the samples are on the Hüseyni sequence. This ratio is for the Nowruz music of both countries. same for samples. In other words, Hüseyni Aşiran, consisting of the Hüseyni quintet and the butler quartet, being on the series... These makams (Shur and Hüseyni) of both countries overlap in sound order and scale. of both countries Folk music and Nowruz music samples are predominantly on the same common sound order, scale. They are not accidental. This is a common or neighboring geography, common origin and common history unity. is the sign. This is an important conclusion reached in the analysis of Nowruz music samples of these two countries. The sound sequence of the examples of Nevruz music in both countries is on the Nevruz makam scale in history. it is not accidental. Because Urmiyeli Safieddin's Nevruz maqam is in harmony with the tone sequence. Shur. Rast and Bayat-ı Shiraz intonations occupy a large place. But Huseyni, unique to Turkish music. Karcigar (Straight Kerem). Muhayyer intonasias Azerbaijan It is compatible with the Shur intonation peculiar to his music. Shushter in