Tasarım temelli fetemm (fen, teknoloji, matematik ve mühendislik) etkinliklerinin fen bilgisi öğretmen adaylarınınbilgi düzeylerine bilimsel süreç becerilerine ve tutumlarına etkisi
The efects of design based stem (science, technology, engineering and mathematics) activities on pre-service sciece teachers'knowledge levels, science process skills and attitudes
  1. Tez No: 525670
  2. Yazar: ESMA UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMRAN BETÜL CEBESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmada fen bilgisi öğretmen adaylarının Fen Öğretimi Laboratuvar Uygulamaları-II dersinin tasarım temelli FeTeMM (Fen, Teknoloji, Matematik Ve Mühendislik) etkinlikleriyle yürütülmesinin fen bilgisi öğretmen adaylarının bilgi düzeylerine bilimsel süreç becerilerine ve tutumlarına etkisini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Bu çalışmada tek grup öntest-sontest deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını bir devlet üniversitesinin Fen Bilgisi Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğrenim gören ve Fen Öğretimi ve Laboratuvar Uygulamaları II dersini alan 25 üniversite üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Bu araştırma kapsamında öğretmen adaylarına Bilimsel Süreç Becerileri testi ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yönelik Tutum ölçeği, Yenilenebilir Enerji Kaynaklarına Yönelik Bilgi düzeylerine ilişkin açık uçlu sorular sorulmuş ve katılımcıların görüşleri yazılı olarak toplanmıştır. Uygulamada kullanılan ölçekler ve açık uçlu sorular uygulama öncesi ve uygulama sonrası olarak ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizi için frekans ve yüzde hesaplamaları ile bağımsız örneklem T testi ve içerik analizi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgularda bilimsel süreç becerileri toplam puanları incelendiğinde ön test son test puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak son test lehine anlamlı bir farkın olduğunu görülmektedir. Bu bulgulara göre FeTeMM etkinlikleri fen bilgisi öğretmen adaylarının bilimsel süreç becerilerini geliştirdiği yorumu yapılabilir. Ancak etkinlikler sonrasında yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik tutumlarının değişmediği görülürken, açık uçlu sorulara verdikleri cevapların uygulama öncesiyle kıyaslandığında geliştiği yani bilgi düzeylerinin uygulama sonrasında arttığı yorumu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of design-based STEM (Science, Technology, Mathematics and Engineering) activities on pre-service sophomore science teachers' knowledge levels, science process skills and attitudes towards renewable energy sources were investigated. In this study, the one group pretest-posttest design was used. The participants of the study were 25 sophomore pre-service science teachers Science Teaching Laboratory Practices II course. The quantitative data were gathered through Scientific Process Skills Test and Attitudes towards Renewable Energy Resources. The qualitative data were gathered open-ended questions regarding Renewable Energy Sources The scales and open-ended questions were applied as pre-test and post-test before and after the implementation. In this study, the effects of design tables and independent sample T test and content analysis were used to analyze the obtained data. The results revealed that there was a statistical significant difference in total scores of science process skill test between pre- and post-test implying that design based STEM service science teachers' scientific process skills. However, there was no significant difference in their attitude scores after implementation. The qualitative data analysis showed that participants' answers to open-ended questions were varied implying that their knowledge towards renewable energy sources has increased.