Türkiye'de kentlerin markalaşma sürecinin İzmir örneği üzerinden incelenmesi
Examination of city branding process through Izmir sample in Turkey
  1. Tez No: 525718
  2. Yazar: MUSTAFA ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI GÜRGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Günümüzde kentler, bölgesel kalkınma amacıyla yerel değerlerini koruma ve yeniden kazanım ile ekonomik, sosyal, toplumsal alanlarda sürdürülebilirliği sağlama çabası içerisinde bulunmaktadır. Bu çabanın görünür kılınması markalaşma çalışmaları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmada, kentlerin markalaşma süreçlerinin incelenmesi ve İzmir'in markalaşmasında etkili faktörlerin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle kent markalarının hangi unsurları içerdiği ve markalaşma sürecinde hangi aşamalardan geçildiği ele alınarak, İzmir özelinde inceleme ve önermeler sunulmuştur. Çalışma bulgularına göre, İzmir'in markalaşma sürecinde yerel kültürel değer zenginliği sebebiyle, deniz, sağlık, kültür turizmi ve çeşitli projeler gibi potansiyelleri barındırdığı gözlemlenmiş ve söz konusu potansiyellerin markalaşma çalışmalarındaki önemi belirlenmiştir. Çalışma sonucunda İzmir'in birçok zenginliği ve ürün çeşitliliğini içerdiği ancak tüm özelliklerine vurgu yapmak yerine marka kent olma özelliklerini destekleyecek alt markaları stratejik analizlerle belirlemek önerilmiştir. Ayrıca kentin vizyon, misyon ve değerlerini açıkça belirleyen bir planlama yaklaşımının tercih edilmesi gerektiği, yerel yönetimlerin markalaşma sürecini tüm paydaşlarla iş birliği yapmaları, etkin uluslararası pazarlama ve tanıtım faaliyetleri ile mevcut ürün çeşitliliği için uygun pazarların sayısının artırılması, talep yaratılması ve hedef imajının bu imaja dayalı olarak daha güçlü hale getirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cities have been recently striving to preserve their local values for regional development and to regain their sustainability in economic and social areas. This effort is made visible through branding studies. Making these efforts visible was carried out through branding studies. In this study, the purpose was to examine the branding processes of the cities and to reveal the factors which are effective for branding of İzmir. For this purpose, the elements of city brands were primarily included and the stages in which the branding process addressed, followed by the examination and suggestions related to İzmir. According to the findings of the study, it was observed that İzmir has mant potentials such as marine, health, cultural tourism, and various projects due to the local cultural abundance during the branding process and the importance of branding studies of the mentioned potentials has been determined. In conclusion, it was suggested that the city of İzmir includes many abundance and product variety, but instead of emphasizing all these characteristics, it was suggested to determine the sub-brands to become a city brand by strategic analyzes. In addition, a planning approach that clearly defines the vision, mission and values of the city should be preferred, the local governments should make the branding process with all the stakeholders, effective international marketing and promotional activities and increasing the number of suitable markets for the existing product variety, demand creation and target image based on this image. It has been proposed to make it stronger.