Dış ticarette bir ödeme aracı olan akreditifin hukuki çerçevesi
Foreign trade payment method letter of credit is law framework
  1. Tez No: 525791
  2. Yazar: BELİZ TOKDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Uluslararası ticarette en yaygın kullanılan ödeme aracı olan akreditif, yalnız ithalatçı ya da ihracatçının çıkarları doğrultusunda hareket etmek yerine, iki tarafın hak ve sorumluluklarına banka huzurunda aynı zamanda şartların yerine getirilmesiyle tarafların mağdur olmamasını hedefleyen bir ödeme şeklidir. Akreditiflerde ithalatçı ve ihracatçı sorumluluklarını yerine getirmelidirler. Belirlenen belgeler ve şartlar doğrultusunda işlemleri denetleyen bankalar oluşan sorunları tespit edip, çözüm odaklı ilerlemektedirler. Akreditif ödeme şekilleri arasında en özel uzmanlık gerektiren bir ödeme biçimidir. Uzman bakış açısıyla akreditif işleme koyulmaz ise bu durumda ihracatçı mal bedelini alacağına dair bir garanti yoktur. Ayrıca ithalatçı da malın kalitesi ve tahsilinde beklenen güveni sağlayamaz. Çalışmada dış ticaretteki ödeme aracı olan akreditifin hukuki durumu ve akreditifte örnek olaylar, akreditif rezervleri ve akreditifte gerçekleşen riskler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Letter of Credit, the most widely used payment instrument in international trade, is a form of payment aiming not to be a victim of the parties by fulfilling the rights and responsibilities of both parties at the same time in the bank, instead of acting in the interests of the importer or exporter. They must fulfill the responsibilities of importers and exporters in letters of credit. The banks that are inspecting the transactions in accordance with the documents and conditions determined determine the problems that are occurring and proceed with solution oriented. Letter of credit is a form of payment that requires the most special expertise among forms of payment. If the letter of credit is not processed from an expert point of view, there is no guarantee that the exporter will receive the cost of goods. In addition, the importer can not provide the expected confidence in the quality and collection of the goods. The legal status of the letter of credit, which is the payment instrument in foreign trade, and the events taking place in the letter of credit, the letter of credit reserves and the risks incurred in the letter of credit will be examined.