Türkiye'de sosyal belediyecilik uygulamalarının sorunlar ve beklentiler bağlamında değerlendirilmesi: Konya Büyükşehir Belediyesi örneği
Social municipality application problems and prospects in the context of evaluation in Turkey: Konya Metropolitan Municipality case
- Tez No: 525828
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzdeki eğitim, sağlık, konut gibi esas sosyal politikaların yerelde sağlanabilmesinde ve beldelerindeki halkın refahı için yürüttükleri çalışmalarla artmasında kurum olarak yerel yönetimler etkin görevde bulunmaktadırlar. 21. yüzyıla bir önceki yüzyıldan miras olarak kalan önemli unsurlardan biri küreselleşme olgusu ve süreçleriyken bir diğeri de yerelleşme olgusudur. Yerelleşme düşüncesinin bir sonucu olarak meydana gelen yerel yönetimlerin, şüphesiz ki önemli birimlerinden birinin de belediyeler olduğunu söylemek mümkündür. Bu sebeple yapılan çalışmada kavram olarak yerel yönetim, ülkemizde yürütülen sosyal belediyecilik çalışmaları, çalışmalarda karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri ile bu kapsamda sosyal sorumluluk kavramları ve devlet bağlamında Konya Büyükşehir Belediyesinin yaptığı sosyal belediyecilik çalışmaları örnek olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Local governments are actively involved in the task of providing the main social policies such as education, health, housing, etc. in the local area and increasing the work carried out for the welfare of the people in the provinces. One of the important elements inherited from the previous century in the 21st century is the phenomenon of globalization and processes, while the other is localization. It is possible to say that one of the important units of the local administrations, which are the result of the idea of localization, is the municipalities. As a concept in this study, local municipality, social municipality works carried out in our country, problems encountered in work and solution proposal, social responsibility concepts in this context and social municipality works done by Konya Metropolitan Municipality in the context of state are examined as an example.