İrritabl barsak sendromu tanılı hastalarda bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin yaşam kalitesi ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between cognitive emotion regulation strategies and quality of life in patients with irritable bowel syndrome
  1. Tez No: 525975
  2. Yazar: GÜLHAN KARAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL KUŞCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Giriş ve amaç: İrritabl barsak sendromu (İBS) genel nüfusta yaygın görülen bir hastalık olup, günümüzde psikolojik, genetik, psikososyal, kognitif ve çevresel faktörlerin kompleks etkileşimi sonucu ortaya çıktığı savunulmaktadır (Tanaka ve ark., 2011). Hastalığın psikolojik yönünün aydınlatılması güncelliğini korumaktadır. Kronik seyirli bir hastalık olması yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Çalışmamızda İBS hastalarında bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi genel dahiliye polikliniğine başvuran, İrritabl Barsak Sendromu (iBS) tanısı konulan 101 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Onamları alındıktan sonra psikiyatrik komorbiditelerini belirlemek amacıyla DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I) uygulanmıştır. Sosyodemografik verileri ve hastalık öykülerine ait özellikleri belirlemek için Sosyodemografik Veri Formu, depresyon ve anskiyete şiddetini belirlemek için Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HAD), Bilişsel Duygu Düzenleme Stratejilerini belirlemek için Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ), yaşam kalitesi düzeyini belirlemek için İrritabl Barsak Sendromu Yaşam Kalitesi Ölçeği (İBS-YKÖ) ve şiddetini belirlemek için İrritabl Barsak Sendromu Semptom Şiddeti Skoru Anketi uygulanmıştır Bulgular: İrritabl Barsak Sendromu Yaşam Kalitesi (İBS-YKÖ), Bilişsel Duygu Düzenleme Stratejileri (BDDÖ) ile Anksiyete ve Depresyon düzeyleri arasındaki ilişkiye bakıldığında İBS Yaşam Kalitesi (İBS-YKÖ) toplam puanı ile Bilişsel Duygu Düzenleme Stratejileri (BDDÖ) alt ölçeklerinden Ruminasyon (r=-0,337, p=0,001), Felaketleştirme (r=-0,390, p=
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Irritable bowel syndrome (IBS) is a common disease of the general population. Nowadays it is argued that it is a result of complex interactions between psychological, genetic, psychosocial, cognitive and environmental factors (Tanaka, Kanazawa, Fukudo, & Drossman, 2011). The disease's psychological description maintains its update. Having a chronic prognosis affects the quality of life negatively. The aim of our study was to examine the relationship between cognitive emotional regulation strategies and quality of life in IBS patients. Method: 101 patients who applied to the general internal medicine clinic of Marmara University Medical Faculty Pendik Training and Research Hospital and diagnosed with irritable bowel syndrome were included in the study. After receiving their consent, Structured Clinical Interview was applied to determine DSM-IV Axis I Disorders (SCID-I) to identify psychiatric comorbidities. For the purpose of determining the characteristics of sociodemographic data and disease episodes, Sociodemographic Data Form, to determine the severity of depression and anxiety Hospital Anxiety Depression Scale (HAD), to determine Cognitive Emotion Regulation Strategies Cognitive Emotion Regulation Scale (CERQ), to determine the grade of Quality of Life Irritable Bowel Syndrome Quality of Life Scale (IBS-QOL), and to determine the severity of Irritable Bowel Syndrome Symptom Severity Score Questionnaire was applied. Results: When the relationship between IBS quality of life (IBS-QOL), Cognitive Emotion Regulation Strategies (CERQ) and Anxiety and Depression levels is examined, a negative correlation was found between the IBS Quality of Life (IBS-QOL) total score and Cognitive Emotion Regulation Strategies subscales rumination (r=-0,337, p=0,001), catastrophizing (r=0,390, p=