Farklı pamuk çeşitlerinin in vitro'da tuz stresine toleranslarının belirlenmesi
Determining the salt stress tolerance of different cotton varieties under in vitro conditions
- Tez No: 526028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HUSSEIN ABDULLAH AHMED AHMED, DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Farklı pamuk çeşitlerinde in vitro tuz stresi altında büyüme parametrelerinin etkilerini incelemek için gerçekleştirilmiştir. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünden sağlanan 15 pamuk (Gossypiumhirsutum L.) (N-342, SC-2079, Şahin 2000, N 84-S, Aydın 110, Ege 7913, Nazilli 92-13, SC-2009, Ege 69, M-39, Maraş 32, Nazilli-87, Nazilli-84, Harem 2 ve ES-1) kullanılmıştır.Biyotik tuz stresi olarak 5 farklı tuz konsantrasyonları sırasıyla (Kontrol, 50, 100, 150, 200 ve 250 mm NaCl) 3 replikasyonlu olarak uygulanmıştır. Araştırmadabitki boyu (cm), bitki yaş ağırlığı (g), kuru bitki ağırlığı (g), yaş kök ağırlığı (g), kuru kök ağırlığı (g), kök sayısı (adet), kök uzunluğu (cm), boğum sayısı (adet), yaprak sayısı (adet), yaprak eni (mm), yaprak boyu (mm), dal sayısı (adet) ve tuz toleransı indeksi incelemeler yapılmıştır. Mevcut araştırmadan elde edilen bilgilere dayanarak çeşitlerin farklı tuz stresi konsantrasyonlarına karşı büyük farklılıklar gösterdiğini gözlemlenmiştir.Bu araştırmadan elde edilen istatistiksel bulgular ışığında N-342, Maraş 32, Harem 2, Nazilli-84, Nazilli-87 çeşitlerinin sırasıyla büyüme parametreleri açısından tuzatoleranslılık göstermişken, ES-1, Aydın 110, SC 2009, Şahin2000, M-39 pamuk çeşitleri tuza orta tolerasnlı olarak değerlendirilmiştir.Pamuk Ege 69, SC 2079, Nazilli 92-13, Ege 9713, N 84-5 çeşitleri ise tuz stresi altında hassas çeşitler olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to examine the effects of the growth parameters in different cotton varieties under the in vitro salt stress. 15 varieties of cotton (Gossypium hirsutum L.), obtained from Nazilli Cotton Research Institute, (N-342, SC-2079, Şahin 2000, N 84-S, Aydın 110, Ege 7913, Nazilli 92-13, SC-2009, Ege 69, M-39, Maraş 32, Nazilli-87, Nazilli-84, Harem 2 and ES-1) were used. As biotic salt stress, five different salt concentrations (Control, 50, 100, 150, 200 and 250 mM NaCl) were applied in 3 replications, respectively. In the study, the plant height (cm), wet weight of plant (g), dry weight of plant (g), root wet weight (g), root dry weight (g), number of roots (number), root length (cm), node (number), leaf number (number), leaf width (mm), leaf height (mm), branch number (number), and salt tolerance index were examined. Based on the data obtained from the present study, it was observed that varieties of cotton had great differences against different salt stress concentrations. In the light of these statistical findings obtained from this study, N-342, Maraş 32, Harem 2, Nazilli-84, and Nazilli-87 varieties showed salt tolerance in terms of the growth parameters, respectively, and ES-1, Aydın 110, SC 2009, Şahin 2000, M-39 cotton varieties were evaluated as moderate salt tolerance. Cotton Ege 69, SC 2079, Nazilli 92-13, Ege 9713, and N 84-5 varieties were determined as susceptible varieties under salt stress.