Effect of different gibberellic acid (GA3) doses on lavandula (Lavandula angustifolia Mill.) essential oil content and components
Effect of different gibberellic acid (ga3) doses on lavandula(Lavandula angustifolia Mill) essential oil content and components
  1. Tez No: 526029
  2. Yazar: AHMET İZMİRLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET UĞUR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, lavanta (Lavandula angustifolia Mill.) bitkisinin çiçeklenme döneminde, uçucu yağ miktarı ve bileşenleri üzerine uygulanan farklı GA3 dozlarının etkilerini belirlemek ve en uygun hasat zamanının tespiti için 2017 yılında yürütülmüştür. Deneme farklı dozlarda GA3 (Kontrol, 200, 400 ve 600 mg/l) uygulaması ve sonraki 9 ayrı hasat zamanının (24, 30, 36, 48, 54, 60, 72, 78 ve 84. saatlerde) yer aldığı tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Uçucu yağlar; clevenger aparat kullanılarak su-buharı distilasyonu yöntemi ile elde edilmiş ve bileşenleri GC-MS kullanılarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre; lavanta çiçeklerindeki uçucu yağ miktarının %6,20-8,20 arasında değiştiği tespit edilmiştir. En yüksek uçucu yağ miktarı 400 mg/l GA3 uygulaması ve ikinci gün (54. saatte) hasat edilen çiçeklerden elde edilmiştir. Linalool, terpinene-4-ol, camphor, borneol, 1,8-cineole, lavandulol gibi bazı önemli uçucu yağ bileşenleri ile birlikte yaklaşık 50'den fazla bileşen tespit edilmiştir. Uçucu yağ kalitesine etki eden bileşenlerin, uygulanan GA3 dozlarına ve hasat sürelerine bağlı olarak farklı şekillerde değişiklik gösterdikleri belirlenmiştir. Uçucu yağ bileşenlerinden linalool miktarı %34,49-38,75 arasında değişmiştir. Lavanta bitkisinin çiçeklerine farklı dozlarda yapılacak GA3 uygulaması ve uygulama sonrası hasat için beklenilecek süreyle uçucu yağ bileşenlerinin miktarında değişiklik yapmak ve kullanım amacına göre hasat zamanını belirlemek mümkün olabilecektir. Sonuç olarak; yüksek oranda uçucu yağ elde etmek için 400 mg/l GA3 uygulamasının yapılması, uygulama sonrasında hasat için en az iki gün beklenilmesi ve hasadın sabah saatlerinde yapılmasının uygun olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out during flowering season of 2017 to determine the most suitable harvest time after GA3 treatment that results in significant improvement of essential oil contents and components of lavender (Lavandula angustifolia Mill.). The experiment was carried out by applying control treatment, 200, 400 and 600 mg/l GA3 followed by harvest of flowers giving an interval of 24, 30, 36, 48, 54, 60, 72, 78 and 84 hours after spray (9 harvest times). The study was conducted using split plots randomized complete block design with 3 replications. Essential oils; Water-vapor distillation method was used by the clevenger apparatus and the components were determined by GC-MS. The results of the study showed that the amount of essential oil in lavender flowers ranged 6,20-8,20%. The highest amount of essential oil was obtained from the flowers that were sprayed 400 mg/l GA3 and harvested after 54 hours of spray. More than 50 components were identified, the most important among those were linalool, terpinene-4-ol, camphor, borneol, 1,8-cineole and lavandulol. It was concluded that the components affecting the quality of essential oil react differently depending on the doses of GA3 and the harvest times. The amount of linalool from the essential oil components ranged 34,49%-38,75%. The results depict possibility to change the amount of specific intended essential oil components depending on the harvest time. As a result; 400 mg/l GA3 was applied to obtain a high rate of essential oil. The results emphasize harvest after 48 hours in the morning after application of GA3.