Vihuela eserlerinin klasik gitarla çalınması üzerine bir araştırma
A research about playing vihuela pieces on classical guitar
  1. Tez No: 526057
  2. Yazar: ERKAN MEHMET KARAGÜLLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ABDURRAHMAN KANNECİ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmada vihuela eserlerinin bestelendikleri kilise modlarında klasik gitarla çalınması hedeflenmektedir.“Giriş”kısmında vihuela transkripsiyonlarındaki eksen farklılıkları tespit edilerek, vihuela eserlerinin yazıldıkları kilise modlarında icra edilmesi ile ilgili problem durumu ortaya konmuştur.“Yöntem”kısmında araştırmada hangi yöntemlerle kaynak tarandığı ve bulgulara ulaşıldığı açıklanacaktır. Ardından“Kavramsal Çerçeve”kısmında araştırmanın problem durumunda sorulan soruların çözümüne yönelik olarak, kilise modları, Guido´nun hexachord sistemi, vihuela, vihuela repertuvarı, vihuela akordu, hayali akort ve vihuela tablaturu konuları açıklanmıştır.“Bulgular ve Yorumlar”kısmında örneklem olarak ele alınan eserlerin yazıldıkları kilise modları ile hayali akortları dikkate alınarak yeniden transkripsiyonları yapılmıştır. Son olarak araştırmanın“Sonuç ve Öneriler”kısmında, elde edilen bulgular ışığında ulaşılan sonuçlara yer verilerek, klasik gitar icracısı, öğretmeni ve öğrencilerinin yararlanabileceği bazı öneriler getirilecektir.
Özet (Çeviri)
This research aims to play vihuela pieces on classical guitar in their original church modes. In the first part, tonic differences on vihuela transcriptions will be identified and problem state about performing vihuela works which are written in their own church modes will be put forth.The second part will cover the methods of scanning sources to reach findings of the research.Then, explanations will take place about church modes, Guido's hexachord system, vihuela, vihuela repertoire, vihuela tuning, imaginary tuning and vihuela tablature due to questions asked in the problem state.The third part will include the findings with their interpretation about the transcriptions of vihuela works that are chosen as samples in consideration of their original church modes and imaginary tunings. Finally, there will be results about the findings obtained, along with suggestions for classical guitar performers, teachers and students to benefit.