The role of Mimarlar Odasi and Mulkiyeliler Birligi in the formation of a public place: Yuksel-Konur intersection, 1960s-1980s
Mimarlar Odası ve Mülkiyeliler Birliği'nin kamusal mekanın oluşumundaki rolü: Yüksel-Konur kesişimi, 1960'lar-1980'ler
  1. Tez No: 526058
  2. Yazar: NİHAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOMRİS ELVAN ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu tez, Yüksel ve Konur Sokak kesişiminin, burada yer alan iki önemli sivil toplum kurumu olarak Mimarlar Odası ve Mülkiyeliler Birliği'nin etkisiyle, konut alanından kamusal mekana dönüşmesini incelemeyi amaçlar. Yirminci yüzyılın ikinci yarısında, ekonomik, toplumsal ve politik değişimlerle hızlı kentleşmenin sonucu olarak, Ankara kentsel çevresinin plansız gelişmesi ve bozulmasına tanıklık eder. Diğer taraftan, bu durum, 1960'ların demokratik ve özgürlükçü ortamıyla birlikte kamusal alanın çeşitlenmesinin ve toplumsal muhalefet olarak yeni aktörlerin kamusallaşmasının da önünü açar. 1960'larda tezin çalışma alanına taşınan Mimarlar Odası ve Mülkiyeliler Birliği'nin kimliği de, 1960'lardan 1980'lere ülkenin toplumsal, ekonomik ve politik bağlamı doğrultusunda değişir ve sivil toplumu örgütleyen önemli kurumlar haline gelirler. Bu kurumlar, yeni toplumsal ilişkiler ve günlük hayat pratikleri oluşturarak, alanın kimliğini de değiştirirler. Bu nedenle, bu tez, Yüksel ve Konur Sokak kesişiminin, 1960'lar ve 1980'ler arasındaki dönemde sivil toplum tarafından yaratılan çağdaş kamusal alanla ilişki içinde nasıl mekansal ve işlevsel olarak dönüştüğünü ve dolayısıyla toplumsal olarak nasıl yeniden üretildiğini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the transformation of Yüksel Street-Konur Street intersection from a residential area into a public place by the effects of Mimarlar Odası (Chamber of Architects of Turkey) and Mülkiyeliler Birliği (Ankara University Faculty of Political Sciences Alumni Association) as two important civil society institutions located there. In the second half of the twentieth century, Ankara witnessed the unplanned development and deterioration of urban environment as a result of dramatic economic, social and political transformations and rapid urbanization. On the other hand, this situation, together with the democratic and liberal environment of the 1960s, also paved the way for the diversification of public sphere and publicness of new actors as societal opposition. The identities of Mimarlar Odası and Mülkiyeliler Birliği that moved to the study area of the thesis in the 1960s also transformed within the social, political and economic context of the country from the 1960s to the 1980s, and they became important institutions organizing the civil society. These institutions also changed the identity of the area by organizing new social relations and daily life practices. Therefore, this thesis investigates how Yüksel Street-Konur Street intersection transformed spatially and functionally, and was consequently reproduced socially in the period between the 1960s and the 1980s in relation to the contemporary public sphere created by the civil society.