Seramik sintilatörlerin optik özelliklerinin geliştirilmesi
Improvement of optical properties of ceramic scintillators
- Tez No: 526081
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ORHAN, DOÇ. DR. BEHİYE YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sintilatörler bir enerji tarafından uyarıldıktan sonra, absorbladıkları bu enerjiyi görünür ışık olarak yayımlayan malzemelerdir. Bu tez kapsamında Gadolinyum ve Lutesyum oksitlerinin konak, Evropiyum veya Terbiyum oksitlerin katkı olarak seçildiği seramik oksit sintilatörlerin optik özelliklerinin katkı oranına bağlı olarak değişimi incelenmiştir. Pechini sol-jel yöntemiyle sentezlenen malzemeler XRD, SEM, Raman ve XPS analizleri ile karakterize edilmiş ve emisyon spektroskopisi ile optik özellikleri incelenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, katkı oranının tezde belirtilen oranlarda artırılması konak malzemenin kristal yapısını bozmamıştır. Ancak artan katkı oranıyla malzemelerin tane boyutlarında küçülme gözlenmiştir. Ayrıca katkı oranları optik özellikler bakımından malzemeleri belirli bir orana kadar iyileştirmiş, optimum orandan fazla miktarlarda katkı durumunda emisyon sonuçları olumsuz etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Scintillators are materials that emit this energy as visible light after they are stimulated by an energy. In this study, the effect of additive ratios of Europium and Terbium in Gadolinium and Lutetium on optical properties was investigated. Samples synthesized via Pechini sol-gel method were characterized by XRD, SEM, Raman and XPS analyzes and their optical properties were investigated by emission spectroscopy. According to the results obtained, the increase of the additive ratio at the rates indicated in the study did not change the crystal structure of the host material. However the particle size of the materials decreased with increased additive ratios. In addition, the additive ratios enhanced the optical properties to a certain extent and emission results affected negatively from higher additive ratios.