Demokrasinin soğuk yüzü: İki savaş arası dönemde Almanya'da demokrasi uygulamaları
The cold face of democracy: Democratic practices in Germany during the inter-war period
- Tez No: 526155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı Almanya'da 1919 - 1945 yılları arasındaki yönetim sistemlerini inceleyerek demokrasi ve diktatörlük arasındaki farklı uygulamaları ortaya çıkarmaktır. Devlet kavramı ve teorileri gözetilerek, egemenlik kavramı ve teorilerine yer verilmiş, demokrasi kavramı, demokrasinin türleri ve demokrasinin doğuşu, Antik Yunan ve Roma uygarlıklarından başlayarak günümüze kadar incelenmiştir. Demokrasinin ideolojik boyutlarına yer verilmiş ve liberalizm, faşizm ve nasyonal Sosyalizm penceresinden demokrasi gözlemlenmiştir. Ayrıca hak ve özgürlüklerle birlikte insan haklarının gelişimine değinilmiştir. İkinci bölümde Alman tarihi geniş bir perspektifte incelenmiş, konfederasyon dönemine, imparatorluk dönemine, Weimar Cumhuriyeti ve Nazi Hükümeti dönemlerine odaklanılmıştır. 1919'dan İkinci Dünya Savaşı'na kadar geçen süreçteki siyasi sistem ve seçimler ele alınmıştır. Weimar Anayasası incelenmiş ve anayasal boşluklar üzerinde durulmuş, ayrıca Versailles Barış Antlaşması maddelerinin tanıklığında, Birinci Dünya Savaşı sonrası Almanya'nın ekonomik, siyasal ve sosyolojik değişimleri aktarılmış, diktatörlük rejimine zemin hazırlayan nedenler incelenmiştir. Demokrasinin çöküşünü hızlandıran siyasal, hukuki, ideolojik, psikolojik, ekonomik ve dış politik nedenler üzerinde durulmuş, Alman toplumu ve Nazi Hükümeti ile ilgili bir takım çıkarımlar yapılmıştır. Almanya'nın 1919 - 1945 yılları arasında deneyimlediği bu süreç, siyasal ve sosyolojik yönden bir çok sonuç doğurmuş, Almanya'nın Doğu ve Batı Almanya olarak ayrılmasına sebebiyet vermiş ve iki kutuplu sistemin simgesi haline gelen Berlin Duvarı'nın yapımıyla sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the different practices of democracy and dictatorship through an examination of the administrative systems in Germany between 1919 and 1945. In the first chapter, the concept and theories of sovereignty are discussed while also paying attention to the concept and theories of state. Additionally, the rise and types of democracy, starting from Ancient Greece and Rome to our day, are studied. The ideological aspects of democracy are also included and democracy is observed within the frameworks of liberalism, fascism, and National Socialism. Furthermore, the development of human rights is touched upon alongside with rights and liberties. In the second chapter, the history of Germany is viewed from a broad perspective; the confederation era, the German Empire, the Weimar Republic, and the Nazi Germany are focused on. The political system and the elections that took place between 1919 and World War II are also dealt with. Weimar Constitution is investigated; constitutional gaps are discussed; the financial, political and sociological changes in Germany after the World War I, in the presence of Treaty of Versailles, are underlined and the reasons that formed the basis for dictatorship are analysed. The political, legal, ideological, psychological, financial, and diplomatic reasons that accelerated the collapse of democracy are emphasized; and several inferences are made regarding the German society and the Nazi Government. This process that Germany experienced between the years of 1919 and 1945 resulted in many political and sociological changes, caused Germany's separation into East and West Germany, and culminated in the construction of Berlin Wall which is the symbol of the bipolar system.