Telsiz duyarga ağları için ağırlıklı çizge eşleme algoritmaları üzerine bir çalışma
A study on weighted graph matching algorithms for wireless sensor networks
- Tez No: 526156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN DAĞDEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Telsiz duyarga ağlar (TDA) herhangi bir alt yapıya sahip olmadan birbiriyle haberleşebilen cihazların oluşturduğu ağlardır. Bu cihazlar sensörleri vasıtasıyla çevreden gerekli bilgileri toplayabilir ve topladığı bu bilgileri birbirleriyle paylaşabilirler. Telsiz duyarga ağlar V köşe noktası, E kenar olmak üzere çizgelerle G(V,E) modellenebilir. Bu amaçla, bu tezde açgözlü asenkron dağılmış eşleştirme algoritmasından biri olan Hoepman Algoritması, senkronize edilmiş TDA sistemleri için çalışacak şekilde değiştirilmiştir. Tasarlanan senkron algoritma, ICO algoritmasını tasarlamak için dinleme tekniği kullanılarak değiştirildi. Bu algoritmalar merkezi algorimayla karşılaştırılmak için TOSSIM benzetim ortamında çeşitli ayarlar altında test edilmişlerdir. Bu testler ICO'nun enerji tüketimi ve iletilen baytlar açısından Senkron Hoepman ve merkezi algoritmadan daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks (WSN) consist of devices that can communicate each other without using any fixed infrastructure. These devices can gather necessary information from environment via their sensors and share collected data with each others. WSNs can be modelled with graphs (G(V,E)) where V is the set of vertices(nodes) and E is the set of edges. Graph theoretical structures such as graph matching can be used to solve various problems such as backup assignment in WSNs. With this aim, in this thesis Hoepman Algorithm that is one of the greedy asynchronous distributed weighted matching algorithm has been modified to run for synchronous WSNs systems. After this designed synchronous algorithm is improved by using overhearing method to design ICO algorithm. These algorithms are tested on various settings in TOSSIM simulator by comparing central algorithm. Result of these tests showed that ICO is more effective in terms in terms of energy consumption and transmitted bytes than Senkron Hoepman and central algorithm.