Risâle-i Şevkiyye ve Makâle-i Zevkiyye (metin-inceleme)
Risâle-i Şevkiyye and Makâle-i Zevkiyye (text-examination)
  1. Tez No: 526184
  2. Yazar: DUYGUPINARI ITANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GENCAY ZAVOTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırladığımız bu çalışma Ömer Fuâdî'nin Risâle-i Şevkiyye ve Makâle-i Zevkiyye adlı eserinin Türkiye Türkçesine aktarımı (dil içi çevirimi) ve metnin incelenmesinden oluşmaktadır. 1560-1636 yılları arasında yaşamış olan Ömer Fuâdî, Halvetîyye tarikatının Cemâlîyye kolunun Şâbâniyye tekkesinin mensuplarındandır. Hayatı boyunca topluma faydalı olabilmek adına din ve tasavvuf teması üzerinde çalışmıştır. Risâle-i Şevkiyye ve Makâle-i Zevkiyye'de Ali Çelebi'nin deverân eden sûfiler hakkında yazdığı risâlesini şerh etmiştir. Dinî- tasavvufî bir metin olan bu eserde bazı şeylerin İslam'a uygun olup olmadığı, sûfilerin meclisi, âşıkların halleri, zikrin önemi gibi konular tartışılmış, anlatılanlar hadîs ve âyetlerle desteklenmiştir. Eserde, sûfilerin vecd hâlinde devr ve semâ yapmalarını küfr olarak niteleyen din bilginlerinin düşünceleri; Risâle-i Şevkiyye ve Makâle-i Zevkiyye'ye kaynak olan Müftî Ali Çelebi'nin Deverân-ı Sûfiyye adlı eseri ile Şeyh Sünbül Sinan'ın bu konudaki risâlesi ve Hz. Peygamber'in muhtelif hadîsleriyle çürütülmeye çalışılmıştır. Bu düşüncenin savunulması esnâsında dört mezhebin temsilcisi İmam-ı Âzam Ebu Hanife, İmam-ı Şâfi, İmam-ı Mâlik, İmam-ı Hanbel ile Hz. Mevlânâ ve başka mutasavvıfların söz ve söylemleri de alıntılanıp aktarılmış ayrıca pek çok isme ve fikirlerine atıfta bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which we have prepared as master's thesis, is a transfer (linguistic translation) of the work of Omer Fuâdî: Risâle-i Şevkiyye and Makâle-i Zevkiyye to Turkey's Turkish and a study of the text. Omer Fuâdî, who lived between 1560 and 1637, is a member of the Shabaniyya Dervishes of the Jamaliyya branch of the Halvetîyye sect. Throughout his life, he has worked on religion and mysticism in order to be useful for the society. In Risâle-i Şevkiyye and Makâle-i Zevkiyye, he expounded the epistle which Ali Chelebi had written about the Sufis who deviated. In this piece, which is a religious mystical text, it has been argued whether some things are compatible with Islam, and topics such as the assembly of the Sufis, the state of the lovers, the importance of the dhikr were discussed and supported by hadiths and verses. In the piece, Mufti Ali Çelebi's work called Deverân-i Sufiyye of Risale-i Şevkiyye and Makâle-i Zevkiyye and Sheikh Sinan Sunbul's article of this subject have tried to disproven the thoughts of the religious scholars who regard the presence of Sufis as the profane and their doing Sema as swearing, by various hadiths of the Prophet. In the defense of this thought, the words and rhetorics of the four sectarian representatives Imam A'zam Abu Hanifa, Imam Shafi, Imam Malik, Imam Hanbal and Mevlana and another the Sufi sects were also quoted and many comments and ideas were made.