İbrahim Aczî Kendî'nin rubâileri (İlk 180 rubâi)
Rubâies of Ibrahim Aczî Kendî (The first 180 rubâies)
- Tez No: 526254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, İbrahim AczîKendî'ninRubâileri (İlk 180 Rubâi), ilk 180 Rubâi'nin Farsça okunuşu ve Türkçe açıklamasının Osmanlıca'dan çevirisinin okunuşu yer almaktadır. İbrahim AczîKendî, XX. yüzyılda Konya'da yaşamış şair, folklorcu ve yazardır. Güzel sanatlara olan merakından dolayı Mösyö Şilezinger'den resim dersleri almıştır. 1900' de kazandığı İstanbul Mülkiye mektebine devam ederken Mithat Paşa taraftarı olduğu gerekçesiyle Konya'ya sürgün edilmiştir. Bu sürgünde Ebüzziya Tevfik ve Ziya Gökalp ile ilişki kurmuştur. Arapça ve Farsça öğretmenliği yaptıktan sonra emekli olmuş, yaşayıp gördüklerini not ederek dil, edebiyat, tarih ve folklor alanında pek çok eser yazmıştır. Farsça ve Osmanlıca rubâilerden oluşan eseri Devr-i Zaman'dır. Tek nüshası Yusuf Ağa Kütüphanesinde 10465/1 numara ile kayıtlı olan Devr-i Zaman, 360 Farsça beyitten ve Osmanlıca açıklamadan oluşmaktadır. İbrahim AczîKendîrubâilerini, Allah'ın varlığı ve yüceliği, kâinatın sırrı, evrenin yaratılışı, dünyanın faniliği ve felekten şikâyet üzerine oluşturmuştur. Hikemî tarzda bir üslup rubâileri sarmıştır. Metinde telmih sanatına sıklıkla başvurulurken teşbih, teşhis, iktibas sanatlarından da yararlanmıştır. Eserin bütününe hâkim olan anlayış, aşktır. Aşkın yanı sıra Kendî, felekten de sıklıkla şikâyette bulunmaktadır. Fakat bu aşk beşeri aşk vasıtasıyla ilâhi aşka erişmek şeklinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study includes IbrahimAczî'sownRubâies (first 180 Rubâies), thefirst 180 Rubâi'sreading in Persian, andthereading of theOttomantranslation of Turkishdescription. İbrahim AczîKendî, XX. He lived in Konya in the 20th century.He is a poet, folklorist andwriter. Dueto his curiosityaboutfinearts, Mösyö receivedpaintinglessonsfromŞilezinger.While he wasattendingthe İstanbul Mülkiye Mektebu, which he won in 1900, he wasexiledto Konya on thegroundsthat he was a supporter of Mithat Pasha. Duringthis time he establishedrelationswithEbuzziya Tevfik and Ziya Gökalp. He retiredafter his teaching in ArabicandPersian. He wrotemanyworks in thefield of language, literature, historyandfolklore, keeping in mindthattheyliveandsee. It is Dovr-i Zaman, a work of PersianandOttomanrubâies. Dovr-i Zaman, which is registeredwiththenumber 10465/1 in Yusufaga Library, consists of 360 PersiancoupletsandOttomanexplanations. İbrahim AczîKendî has built his ownrubies on theexistenceandglory of God, thesecret of theuniverse, thecreation of theuniverse, thefanatical of theworld, and thecomplaint of disaster. The hikemî is like a stylerubâies. While it wasfrequentlyappliedtothe art of telmih in thetext, it alsobenefitedfromthe art of simile, diagnosisandquotation. Theunderstandingthatdominatesthewhole of thework is thelove. Besides his love, he oftencomplainsabouthimselfand his family. But thislove is handledthroughhumanlovethroughDivinelove.