İsrail'de güvenlik: Ulus-devlet saplantısı ve Filistin meselesine yansımaları
Security in Israel: Nation state obsession and its impacts on the Palestinian question
- Tez No: 526306
- Danışmanlar: PROF. DR. MELEK MELAHAT FIRAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 517
Özet
İsrail'de toplumsal yapılar ve ilişkiler, ulus-devlet saplantısı altında ve (G)üvenliğin fasit dairesi çerçevesinde kurgulanmıştır. Bu çalışma bir yandan bu veriyi sınayacak, diğer yandan da bu veriden hareketle, İsrail'de 1967 Savaşı'nın sonuçlarının ortaya çıkarttığı sorunların, bu sorunların çözümünün ulus-devletli olma halinin sınırları içerisinde aranması nedeniyle devam etmekte olduğunu iddia edecektir. Ulus-devlet saplantısı, İsrail'de, sürekli olarak güvensizlik yaratarak, Yahudi ve Arapları bu güvensizlikten beslenen bir çıkmaza, (G)üvenliğin fasit dairesine hapsetmektedir. Tez, (G)üvenliği ancak Yahudi ulus-devleti içerisinde gerçekleştirilebilecek bir amaç olarak gören, tam da bu yüzden güvenlik yerine güvensizlik yaratan Siyonist ideoloji ve tarih anlatısını, Yahudilerin tarihlerinin uzun, orta ve kısa erimli kesitleri içinde test edecektir. Bu bağlamda, ulus-devlet saplantısının tarihsel-sosyolojik oluşum süreci ele alınacak, bu saplantının devletli olma hali, (G)üvenliğin fasit dairesi ve siyasal ilahiyat ile olan ilişkisi irdelenecek ve 20. yüzyılda Filistin'i İsrail haline getirmeye çalışırken yol açtığı tahribata dikkat çekilecektir.
Özet (Çeviri)
In Israel, social structures and relations are constructed in the vicious cycle of (S)ecurity and under the obsession of nation-state. This work, on the one hand, examines this argument; on the other hand it argues that the problems resulted by Zionist colonisation of Palestine still remains because of the the methods of conflict resolution which are designed and envisioned in the frame of the nation-state. The obsession of nation-state consistently produce insecurity and it imprisons Jews and Arabs in a dead-end of the aporia. This dissertation, examines the Zionist ideology and historical narrative which argues that the nation-state is the only place and only way to provide (S)ecurity for the Jewish people. The examination is made by contradistinguishing the fragments of the history of Judaism and Jews into three time-wise and historical layer. In this context, this work, deals with the socio-historical sources, mechanisms and processes of nation-state obsession. And it scrutinizes the connection between the formation of this obsession and the nature of political theology, state, power and (S)ecurity.