Türkiye'de İslami feminizm: İslami feminist perspektife ilişkin bir inceleme
Islamic feminism in Turkey: A look into the Islamic feminist perspective
  1. Tez No: 526329
  2. Yazar: OĞULCAN GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL GÖKALP KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasi Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Feminizm, insanlık tarihi içinde var olmuş ve günümüz dünyasında en kuvvetli şekilde savunulan düşünüş akımlarından birisidir. Özellikle Fransız İhtilali sonrası dönemde ortaya çıkan özgürlükçü ve devrimci fikirlerin gelişim dönemlerinde ve toplumsal normların artık sorgulanmaya başlandığı dönemde ortaya çıkan, kadın ve erkeğin doğadan gelen eşitliklerinin toplum, çalışma hayatı ve nice alanlarda daha sağlanması amacıyla ortaya koyulmuştur. Bu bağlamda, feminizm zaman içinde pek çok farklı fraksiyonlar ortaya çıkarmıştır. Fikrin ulaştığı farklı ülke ve coğrafi bölgelerdeki sosyolojik ve dini etmenlerle kaynaşarak değişimlere uğradığını söylemek yanlış olmayacaktır. İslami Feminizm de özellikle 1990'lı yıllardan itibaren özellikle İslam Coğrafyası içinde ve Avrupa'da daha da yüksek sesle dile getirilmeye başlanmıştır. Bu fikir akımı, özellikle feminizmin çıkışının başlangıcından itibaren daha çok kabul edilen ataerkilliğin dinden kaynaklandığı fikrine ve İslamiyet'in kadını ikinci sınıf bir vatandaş olarak gördüğü fikrine karşı ortaya atılmıştır. Şüphesiz ki, İslami Feminizm de, ortaya çıktığı farklı ülkelerin, islam dininin çoğunlukta olduğu ülkelerde de olsa, fikrin ülke bazında algılanışı ve problem temellerinin dile getirişi farklılık göstermektedir. 1990'lar ile birlikte Türkiye'de de özellikle var olan Başörtüsü problemi ile birlikte önemli bir kadın hareketi, bu fikri akımın sancağı altında sorunlarını dile getirmiştir. Çalışmada feminizm ve İslami Feminizmin tanımları ve tarihsel ilerleyişleri ile birlikte Türkiye'de kadın hareketinin bu perspektiften aşamalı ilerleyişi ve dile getirdikleri ana sorunlara bir bakış sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Feminism is one of the most powerful currents of thought that existed in the history of mankind and are present in today's world. Especially in the period of development of libertarian and revolutionary ideas which emerged after the French Revolution and in the period when social norms are now being questioned, it has been revealed in order to provide equality of women and man from the nature more in society, working life and nice areas. In this context, feminism has revealed many different fractions over time. It will not be wrong to say that the imprint is based on sociological and religious factors in different countries and geographical regions. Islamic Feminism has begun to be expressed even more loudly, especially in 1990s, especially in the geography of Islam and in Europe. This idea of the idea, especially since the beginning of the feminism, originated from the more accepted patriarchy and the idea that Islam saw the woman as a second-class citizen. Undoubtedly, Islamic Feminism also shows differences in the perception of the idea by country and the expression of problem bases, even in the countries where the emergence of different countries, where Islamic religion is the majority. especially those who are the headscarf in Turkey in 1990 with a major problem with the women's movement has raised issues under the banner of this intellectual current. Work on the definition of feminism and Islamic feminism and the women's movement in Turkey together with the historical progress of the main problems they bring gradual progress and has tried to provide an overview of the language from this perspective