Yağ kütlesi ve obezite ilişkili gen'' polimorfizmi ile adipozite, iştah ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of relationship between 'fat mass and obesity associated gene' polymorphism, adiposity, appetite, and nutritional status
- Tez No: 526330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Yetişkin bireylerde“yağ kütlesi ve obezite ilişkili gen”(FTO) polimorfizmi ile adipozite, iştah ve beslenme durumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla planlanan bu çalışma farklı beden kütle indeksi değerine sahip toplam 200 (100 kadın ve 100 erkek) yetişkin birey (18-65 yıl) üzerinde yürütülmüştür. Bireylerin genel ve sağlık bilgileri bir anket formu yardımıyla öğrenilmiştir. Diyetle günlük enerji-besin ögesi alımlarının saptanması amacıyla; 24-saatlik hatırlatma yöntemiyle bir günlük besin tüketim kayıtları alınmıştır. Üç Faktörlü Beslenme Anketi ile yeme davranışları değerlendirilmiştir. Antropometrik ölçümleri yapılmıştır. Fiziksel aktivite düzeyleri, Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi ile belirlenmiştir. Kan biyokimyasal bulguları ile serum leptin ve ghrelin düzeyleri analiz edilmiştir. FTO geni rs9939609 polimorfizmi (T/A) Realtime-PCR metoduyla belirlenmiştir. Bireylerin %19,0'unda AA (homozigot riskli), %42,5'inde AT (heterozigot) ve %38,5'inde TT (yabanıl tip) genotipi bulunmaktadır. Farklı genotiplere sahip bireylerin diyetle günlük enerji (kkal) karbonhidrat (g ve %), posa (g), protein (g ve %), kolesterol (mg) ve vitamin-mineral alımları ile üç faktörlü beslenme anketi puanları ve ve fiziksel aktivite düzeyleri arasında arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). AA, AT ve TT genotipine sahip bireylerin diyetle yağ (%) alımları (sırasıyla %34,2±3,06; %34,1±3,77 ve %32,2±4,87) arasında istatistiksel önemli bir fark bulunmuştur (p0,05). AA ve AT genotipinde olan bireylerin vücut yağ yüzdeleri (sırasıyla %28,5±9,25 ve %27,0±10,31), TT (%23,7±10,62) genotipinde olanlara kıyasla yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study, which was planned for determination of the relationship between“fat mass and obesity associated gene”(FTO) polymorphism and adiposity, appetite and nutritional status in adults, was conducted on a total of 200 (100 female and 100 male) adults (18-65 years) with different body mass indexes. General and health information of individuals were collected by using a questionnaire. Daily dietary intake of energy and nutrients were determined by 24-hour recall method. Eating habits were evaluated via Three-Factor Eating Questionnaire. Anthropometric measurements were performed. Physical activity levels were determined by using the International Physical Activity Assessment Questionnaire. Some blood biochemical parameters as well as serum leptin and ghrelin levels were analyzed. FTO gene rs9939609 polymorphism (T/A) was determined by the real-time PCR method. 19.0% had AA (homozygous risky), 42.5% had AT (heterozygous) and 38.5% had TT (wild-type) genotype of the individuals. No statistically significant difference was determined between daily dietary energy (kcal), carbohydrate (g and %), fiber (g), protein (g and %), cholesterol (mg) and vitamin-mineral intakes of individuals with different genotypes, and scores of Three-Factor Eating Questionnaire and physical activity levels (p>0,05). A statistically significant difference was determined between dietary fat intakes of individuals with AA, AT and TT genotypes (34,2%±3,06; 34,1%±3,77 and 32,2%±4,87, respectively) (p0,05). Body fat percentage of individuals with AA and AT genotypes (28,5%±9,25 and 27,0%±10,31, respectively) were determined to be higher compared to those with TT genotype (23,7%±10,62) (p0,05).