Tavşan karotid arterlerinde yapılan anastomozlarda c vitamini ve d vitamininin intimal hiperplazi ve endotelyal proliferasyon üzerindeki inhibitör etkisinin karşılaştırılması
Inhibitory effect of vitamin c (askorbat [2-okzo-l-treo-hekzono-1,4-lakton-2,3-enediyol]) , and vitamin d3 (1-alfa-25-dihidroksivitamin d3 ) on intimal hyperplasia and proliferation of smooth muscle cells in anastomosis performed on the carotid artery of rabbit
  1. Tez No: 526380
  2. Yazar: MEHMET ŞENEL BADEMCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN GÖKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
TAVŞAN KAROTİD ARTERLERİNDE YAPILAN ANASTOMOZLARDA C VİTAMİNİ VE D VİTAMİNİNİN İNTİMAL HİPERPLAZİ VE ENDOTELYAL PROLİFERASYON ÜZERİNDEKİ İNHİBİTÖR ETKİSİNİN KARŞILAŞTIRILMASI İntimal hiperplazi ve düz kas hücre proliferasyonu, vasküler girişim sonrası meydana gelen restenozda önemli rol alır. İntimal hiperplazinin önlenmesi Kalp ve Damar cerrahlarının önemle üzerinde durduğu konulardan birisidir. Bu yüzden biz de, tavşanlarda karotis arterinde yapılan anastomozda C vitamini (Askorbat [2-OkzoTreo-Hekzono-1,4-Lakton-2,3-Enediyol] ) , ve D3 vitamini (1-Alfa-25-Dihidroksivitamin D3) maddelerinin intimal hiperplazi ve düz kas hücre proliferasyonu üzerindeki inhibitör etkisini araştırdık. Çalışmamızda randomize olarak seçilen 21 adet Yeni Zellanda tipi erkek tavşanlar kullanıldı. Uygun pozisyon verilerek vertikal boyun insizyonu yapıldı ve karotid arter diseke edildi. Aynı arter transekte edilerek 8/0 polipropilen sütür ile anastomoz tamamlandı. Tavşanlar 3 gruba ayrıldı. Grup A tavşanlar anostomoz yapılan sağ taraf karotis arterleri sham grubunu oluşturmak üzere, gene sağ karotis arterlerine anostomoz yapılan Grup B tavşanlar C vitamini ve Grup C tavşanlar D vitamini grubunu oluşturacak şekilde planlandı. Grup B tavşanlara 14 gün süreyle günde 1 kez 100 mg /kg /gün dozunda intraperitoneal olarak askorbat , Grup C tavşanlara 14 gün süreyle subkutan 25ng /100g /gün 1,25(OH)2D3 uygulandı. Yirmisekizinci gün Sham grubundaki tavşanların anostomoz yapılan sağ taraf karotis arterleri sham grubunu oluşturmak üzere çıkartıldı. Sham grubundaki tavşanların daha önceden herhangi bir cerrahi müdahaleye tabi tutulmayan sol taraf karotis arterleri ise kontrol grubunu oluşturmak üzere aynı şekilde çıkartıldı ve incelenmek üzere Histoloji laboratuarına gönderildi. Digital olarak kesitler incelenerek ortalama intima kalınlığı, intima alanları, intima-media alanı oranları hesaplanarak sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Inhibitory effect of Vitamin C (Askorbat [2-Okzo-L-Treo-Hekzono-1,4-Lakton-2,3-Enediyol]) , and Vitamin D3 (1-Alfa-25-Dihidroksivitamin D3 ) on intimal hyperplasia and proliferation of smooth muscle cells in anastomosis performed on the carotid artery of rabbit Intimal hyperplasia and proliferation of smooth muscle cells play major role in restenosis occurring after vascular interventions. Prevention of the intimal hyperplasia is one of the most emphasized issues by the cardiovascular surgeons. Therefore, we investigated the inhibitory effect of Vitamin C (Askorbat [2-Okzo-L-Treo-Hekzono-1,4-Lakton-2,3-Enediyol] ) , and Vitamin D3 (1-Alfa-25-Dihidroksivitamin D3 ) on intimal hyperplasia and proliferation of smooth muscle cells in anastomosis carried out on the carotid artery of rabbit. Twenty one male white New Zealand rabbits were randomly selected. After positioning a vertical right jugular incision was performed and the carotid artery was explored. The same artery was then transected and re-anastomosed using 8/0 polypropylene interrupted sutures. There were 3 groups of animals each consisting of 7 rabbits. Group A was the sham group with anastomosed right carotid arteries, Group B consisted of rabbits receiving Vitamin C and Group C consisted of rabbits receiving Vitamin D. Group B received intraperitoneal injections of ascorbic acid at a daily dose of 100 mg per kg body weight for 14 days. Group C received subcutaneous injections of Vitamin D at a daily dose of 25 ng/100g body weight again for 14 days. On the 28th postoperative day, rabbits were sacrificed and the right carotid arteries were resected. The left carotid arteries of the sham group -that were not subjected to any intervention- were resected as the control group. The specimens were sent to Histology lab. The slices were evaluated digitally in terms of intimal thickness, intimal area, ratio of intimal thickness to media thickness.