Tavşan karotid arterlerinde yapılan anastomozlarda adenozin maddesinin intimal hiperplazi ve düz kas hücre proliferasyonu üzerindeki inhibitör etkisinin araştırılması
Inhibitory effect of adenosine (9-beta-0-ribofuranosyladenine) on intimal hyperplasia and proliferation of smooth muscle cells in anastomosis performed on the carotid artery of rabbit
- Tez No: 171903
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEM SİLİSTRELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
l.OZET Tavşan karotid arterinde yapılan anastomozlarda ADENOZİN ( 9-BETA-O Ribofuranosyladenine) maddesinin intimal hiperplazi ye düz kas hücre proliferasyonu üzerindeki inhibitor etkisinin araştırılması Gökhan Albayrak, Dokuz Eylül Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı, İzmir. Amaç: intimal hiperplazi ve düz kas hücre proliferasyonu, vasküler girişim sonrası meydana gelen restenozda önemli rol alır. İntimal hiperplazinin önlenmesi Kalp ve Damar cerrahlarının önemle üzerinde durduğu konulardan birisidir. Bu yüzden biz de, tavşanlarda karotis arterinde yapılan anastomozda adenozinin (9 betaoribofuranosyladenine) intimal hiperplazi ve düz kas hücre proliferasyonu üzerindeki inhibitor etkisini araştırdık. Materyal ve Metod: Çalışmamızda randomize olarak seçilen 28 adet Yeni Zelenda tipi erkek tavşanlar kullanıldı. Uygun pozisyon verilerek vertikal boyun insizyonu yapıldı ve karotid arter diseke edildi. Aynı arter transekte edilerek 8/0 polipropilen sütür ile anastomoz tamamlandı. Grup A tavşanlar kontrol amaçlı yapıldı. Grup B, C ve D'e sırasıyla üç, yedi ve 21 gün lmg/kg/gün dozunda subkutan adenozin uygulandı. Yirmisekizinci gün sonunda anastomoz yapılan sağ taraf ve anastomoz yapılmayan karşı taraf karotid arter segment* çıkarılarak incelenmek üzere Histoloji laboratuarına gönderildi. Digital olarak kesitler incelenerek lümen çapı, lümen alam, intima-rnedia alam oram hesaplanarak sonuçlar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
2. ingilizce özet Inhibitory effect of adenosine (9-beta-0-ribofuranosyladenine) on intimal hyperplasia and proliferation of smooth muscle cells in anastomosis performed on the carotid artery of rabbit. Gökhan Albayrak, Dokuz Eylül University, Faculty of Medicine, Department of Cardiovascular Surgery, Izmir. OBJECTIVE: Intimal hyperplasia and proliferation of smooth muscle cells play major role in restenosis occurring after vascular interventions. Prevention of the intimal hyperplasia is one of the most emphasized issues by the cardiovascular surgeons. Therefore, we investigated the inhibitory effect of adenosine (9-beta-O-ribofuranosyladenine) on intimal hyperplasia and proliferation of smooth muscle cells in anastomosis carried out on the carotid artery of rabbit. MATERIAL AND METHOD: In our study, we used 28 randomized, male, New Zealand type of rabbits. After positioning the rabbit, vertical neck incision has been performed. Then, the right carotid artery has been dissected. The pronounced artery has been transsected and anastomosed by using 8/0 polypropylene suture material. Group A rabbits have been selected as the control group. Intravenous adenosine has been administered at a dose of 1 mg/kg per day to the Groups B, C and D for 3, 7 and 21 days, respectively. At the end of the 28 day, both anastomosed and the contralateral carotid arteries have been excised and sent to the Histology Laboratories for further investigation. Digital calculations have been made for the diameter of the lumen, luminal surface area, ratio of the surface areas of intima to media and the results have been evaluated. RESULTS: When serial cross-sectional luminal diameter measurements were compared, Group D was wider than both Group A (pO.0001) and Group B (pO.001). No statistical significance was observed between Group D and Group C (p=0.083). When luminal areas were compared Group D was (3 3 3 03 3.