Atık kül dolgulu üretilen yapı panellerinin radyasyon sönümleme durumlarının belirlenmesi
Determination of absorption of radiation in building panels produced from waste ash
- Tez No: 526382
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN DOĞAN SAĞLAMTİMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Bilimleri ve Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Önemli çevresel sorunlara neden olan uçucu kül (UK) ve kazan altı külü (KAK) endüstriyel katı atıklardır. İnşaat sektörü, bu atıkların kullanıldığı ana sektördür. Bu çalışmada endüstriyel atık kül(AK)lerin ekonomik ve faydalı yapı panelleri üretiminde kullanılabilirliğinin ve radyasyon emilim durumu da dahil olmak üzere fiziksel-mekanik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. İsken Sugözü Termik Santrali (İSTS)'nden, Bor Şeker Fabrikası'ndan ve ÇİMSA Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş.'den temin edilen sırasıyla UK, KAK ve Portland çimento, ticari tip kireç ve kartonpiyer alçısı bu çalışmanın materyalleridir. AK'larda elek analizi yapılmıştır. Bu tezde AK oranları %10-90 aralığında belirlenmiştir. Fiziksel ve mekanik testler (eğilme ve basınç dayanımı, birim hacim ağırlığı, su emme yüzdesi, porozite ve radyasyon sönümleme) gerçekleştirilmiştir. Üretilen yapı paneli numunelerinde en yüksek basınç dayanım değeri %90 çimento+%10 KAK ve %90 çimento+%10 UK karışımında 49,8 ve 64,5 MPa, en yüksek radyasyon sönümleme ise %10 KAK+%90 çimento karışımında %13,07 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fly ash (FA) and bottom ash (BA) causing important environmental problems are industrial solid wastes. The construction industry is the main sector where they are used. In this study, it is aimed to evaluate the usability of industrial WAs in the production of economical and useful building panels and to determine their physical-mechanical properties including status of radiation absorption. WAs supplied from İsken Sugözü Thermal Power Plant (AETPP) as FA and Bor Sugar Factory as BA, Portland cement supplied from ÇİMSA Cement Industry and Trade Inc., lime and moulding plaster in commercial types are the materials of this study. Sieve analysis was carried out in the WAs. Ratios of the WAs were specified in the range of 10-90%. The physical and mechanical tests (flexural and compressive strengths, bulk density, water absorption, porosity and radiation absorption) were done. The results of the experiments show that the highest compressive strengths values were obtained in the building panels having combination of 90% cement+10% BA and 90% cement+10% FA were 49.8 and 64.5 MPa, respectively. And the highest radiation absorption value (%13.07) was determined in the building panel produced from %10 BA+%90 cement mixture.