Antalya Düzlerçamı yaban hayatı geliştirme sahasında yayılış gösteren büyük memeli yaban hayvanları üzerine araştırmalar
Investigation on large mammals spreading in Düzlerçamı wildlife development area, in Antalya
- Tez No: 526383
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Antalya Düzlerçamı Yaban Hayatı Geliştirme Sahasında yayılış gösteren büyük memeli yaban hayvanları üzerine araştırmalar' isimli bu yüksek lisans çalışması Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü'nde gerçekleştirilmiştir. Arazi çalışmaları Antalya ili sınırları içinde Korkuteli, Döşemealtı, Kepez ve Konyaaltı ilçeleri mülki hudutları içinde yürütülmüştür. Arazi çalışmalarında yaban hayatı envanter yöntemlerinden Var-yok iz belirti yöntemi, Fotokapan yöntemi ve Noktada sayım yöntemiyle popülasyon büyüklüğü ve yoğunluğu çalışmaları yürütülmüştür. 16 aylık süre zarfında 120 günlük arazi çalışması yapılmıştır. Araştırmada, fırsat noktası yöntemi ile fotokapan örnekleme çalışması alan içerisinde yayılış gösteren büyük memeli türlerin tespiti için uygulanmıştır. Arazi çalışmaları sonunda fotokapan görüntülerinden tespit edilen alageyik, yaban domuzu, yaban tavşanı, tilki, karakulak, yaban keçisi, porsuk, sansar, çakala ait yoğunluk ve dağılımları, aktivite desenleri belirlenmiştir. Toplamda 182 istasyonda, 8740 fotokapan gün değerine ulaşılarak büyük memeli türlere ait toplam 3056 fotokapan görüntüsü elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
“Investigation on Large mammals spreading in Düzlerçamı Wildlife Development Area in Antalya”master degrees thesis was carried out at Süleyman Demirel University Faculty of Forestry Department of Wildlife Ecology and Management. Field studies were carried out in Korkuteli, Döşemealtı, Kepez and Konyaaltı districts of Antalya province. Population size and density were determined by using Presence-Absence track method and Camera-trap method and Point count method in field studies. During the 16-month period, a 120-day field study was conducted. In the study, Camera-trapping sampling work was carried out with the opportunist method and the capture-recapture method has been used to detect large mammal species in the area. At the end of the field studies, fallow deer, wild boar, hare, red fox, caracal, wild goat, badger, marten and golden jackal were determined and density, distribution, and activity patterns of these animals were determined. In a total of 182 stations, 8740 camera-trap days were reached and a total of 3056 camera-trap images of large mammal species were obtained.