Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde kandidemi risk faktörleri
Risk factors of candidemia in neonatal intensive care unit
- Tez No: 526418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM ÇALKAVUR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç:Ocak 2006- Aralık 2016 yılları arasında Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesindeki izleminde kandidemi tanısı alan hastaların demografik, klinik ve mikrobiyolojik açıdan araştırılması ve risk faktörlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Araştırmaya İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde Ocak 2006 - Aralık 2016 tarihleri arasındaki onbir yıllık süreçte, kan ve/veya kateter kültüründe kandida türleri izole edilen 35 hasta, hasta grubu olarak; aynı süreçte farklı tanılarla izlenen, demografik ve zamansal benzer özelliklere sahip, kültürlerinde kandida izole edilmeyen 70 hasta kontrol grubu olarak alındı. Hastalar, hastane kayıt sisteminden ve mikrobiyoloji laboratuvarları kayıtlarından belirlenerek, hasta bilgileri geriye dönük olarak dosyalarından incelendi. İstatistiksel değerlendirmelerde SPSS25.0programı kullanıldı.Değişkenler %95 güven aralığında incelenmiş olup, p değeri 0,05 ten küçük olması anlamlı olarak kabul edildi. Bulgular: Kan kültüründe kandia türleri saptanan 35 hastada, en sık C.albicans 21 (% 60) hastada; ikinci sıklıkta C.parapsilosis 11 (% 31) hastada izole edildi. Demografik özellikler karşılaştırıldığında iki grup arasında anne yaşı ve SNAP-PE değeri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0,05). Multipl lojistik regresyon analiziyle yapılan değerlendirmede kandidemi görülme oranı; anne yaşının azalmasıyla 1,118 kat, septik atak sayısının artmasıyla 3,268 kat, sefalosporin grubu antibiyotik kullananlarda kullanmayanlara göre 3,696 kat, karbapenemde de ise 4,828 kat artmış bulundu. Sonuç:Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde yatan hastalar, fungal enfeksiyonlar için oldukça yüksek riske sahiptirler. Risk faktörlerinin saptanması ve gerekli enfeksiyon kontrol önlemlerinin alınması, morbidite ve mortalitenin azaltılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the risk factors and to investigate the demographic, clinical and microbiological aspects of patients diagnosed with candidiasis in the Neonatal Intensive Care Unit (NICU) between January 2006 and December 2016. Materials and Methods: The study included 35 patients, who were isolated in blood and / or catheter culture, during the eleven-year period between January 2006 and December 2016 in the Izmir Dr. Behçet Uz Children's Hospital Neonatal Intensive Care Unit. Control group consisted of 70 patients who were followed up with different diagnoses, had similar demographic and temporal characteristics and who were not isolated from candida in their blood cultures. The patients were determined from the hospital registry system and the records of microbiology laboratories and the patient information was examined retrospectively.SPSS 25.0 program was used for statistical evaluations. Variables were examined at 95% confidence interval and p value less than 0.05 was considered significant. Results: In infants, most commonly isolated C.albicans at 21 (60%) patients, ; C.parapsilosis was isolated in 11 (31%). The demographic characteristics were compared, maternal age and SNAP-PEscores were statistically significant between the two groups (p 0.05). Candidemia incidence rate were evaluated with multiple logistic regression analysis. Candidemia incidence increased 1,118 times by the decreasing in maternal age. Candidemia incidence increased 3,268 timesby the number of septic attacks. Candidemia incidence increased 3,696 timesby the using cephalosporin groupantibiotic and 4,828 times by the using carbapenem group. Conclusion: In infants withNICUhospitalization have a high risk for fungal infections. Determining risk factors and taking necessary infection control points are necessary in terms of decreasing morbidity and mortality.