Preeklamptik ve normal gebe plesantalarında koranjiozis incelenmesi
Chorangiosis in placentas of preeclamptic and normal pregnant womenaim
  1. Tez No: 526426
  2. Yazar: MESUT ALÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN GÜNENC
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Preeklamptik ve Normal Gebe Plesantalarında Koranjiozis İncelenmesi Amaç Preeklampsi dünyada ve ülkemizde maternal mortalitenin en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Preeklampsinin etiyopatogenezinde birçok faktör rol almaktadır. Hipoperfüzyon, hipoksi ve iskemi preeklampsinin etiyolpatogenezinde kritik bileşenlerdir. Kronik hipoksi, maternal diyabet ve gebelikte hipertansif hastalıklarda koranjiozise sık rastlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı preeklampsili ve sağlıklı gebelerin plesantalarındaki koranjiozis varlığı ile fetal, maternal ve klinik sonuçlarının incelenmesidir. Yöntem Retrospektif vaka kontrol çalışması olarak planlanan araştırma Ocak 2015- Kasım 2018 tarihleri arasında SBÜ Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yürütüldü. Araştırmanın çalışma grubuna 91 preeklampsili gebe, kontrol grubunu ise 92 normal sağlıklı gebe dâhil edildi. Hastaların ve bebeklerin verileri dosyalarından, laboratuvar verileri hastane otomasyon sisteminden elde edildi. Plesantal veriler ise klinik değerlendirme amacı ile rutin olarak hematoksilen eozin boyama yöntemiyle boyanan plesantal örneklerin uzman patolog tarafından incelenmesi sonucunda elde edildi. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, korelasyon ve regresyon testleri ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Chorangiosis in Placentas of Preeclamptic and Normal Pregnant Women Aim Preeclampsia is one of the most important causes of maternal mortality in the world and in our country. Many factors play a role in the etiopathogenesis of preeclampsia. Hypoperfusion, hypoxia and ischemia are critical components in the etiopathogenesis of preeclampsia. Chorangiosis is common in pregnant women with chronic hypoxia, maternal diabetes, and hypertension. The aim of this study was to investigate the presence of chorangiosis and the fetal, maternal and clinical outcomes in the placenta of preeclampsia and healthy pregnant women. Materials (Patients) and Methods The study was planned as a retrospective case control study. It was carried out between January 2015 and November 2018 in the Department of Obstetrics and Gynecology, Konya Training and Research Hospital. The study group consisted of 91 pregnant women with preeclampsia and the control group consisted of 92 normal healthy pregnant women. The data of the patients and infants were obtained from their files and the laboratory data were obtained from the hospital automation system. Plesantal data were obtained by the expert pathologist by examining the placenta samples routinely stained with hematoxylin eosin staining for clinical evaluation. Data were analyzed by number, percentage, mean, standard deviation, correlation and regression tests.