Image fusion hardware implementation with an optimized reduction circuit
Optimize edilmiş indirgeme devresi ile görüntü birleştirme donanım gerçeklemesi
  1. Tez No: 526427
  2. Yazar: FURKAN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FATİH UĞURDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, bir Yüksek-Seviyeli Sentez (HLS) aracı kullanarak gerçek zamanlı bir görüntü birleştirme algoritmasının uygulaması sunulmuştur. Görüntü birlerştirme bir veya birden fazla görüntüyü bir renk dönüştürme yöntemi kullanarak birleştirir. Farklı uygulamalar için saniyedeki kare sayısı (fps) ve/veya çözünürlük gereksinimi farklı olabilir. Görüntü işleme algoritmasının özellikleri sıkça değişebileceğinden yeni tasarım yapmak gerekebilir. Hedef platform Sahada Programlanabilir Kapı Dizisi (FPGA) olduğunda genellikle hızlı hatta optimize edilmiş donanım gerçeklemesi gereklidir. Bütün bu gereksinimler, sadece HLS aracı ile karşılanamaz. Alışılmışın dışında boru hattı yöntemleri, Yazmaç Transfer Seviyesi (RTL) kodlama yerine RTL üreten araç kodlama ve mantık/yazılım arayüz bağlantısını yapmanın yaratıcı yolları, yukarıda belirtilen gereksinimleri karşılamamıza izin verir. Bütün bu yaklaşımlarla beraber, görüntü birleştirme algoritmasının 3 farklı versiyonunu (farklı fps ve/veya çözünürlükte) Intel Altera Cyclone IV ve Arria 10 FPGA üzerinde oldukça kısa zamanda çalıştırdık. Görüntü birleştirme algoritmasında standart sapma hesaplaması bulunmaktadır, gerçeklemesi her görüntü karesindeki tüm piksel değerlerinin toplanmasını gerektirir. Bu nedenle, Alan-Verimli İndirgeme Devresi (AERC) ve Hız-Alan Verimli İndirgeme Devresi (HSAERC) diye adlandırılan iki özgün indirgeme devresi (ve dolayısıyla RTL üreteçleri) tasarladık. Kendi Verilog RTL kod üreteçlerimizi kullanarak birçok indirgeme devreleri (AERC ve HSAERC) ürettik. AERC ve HSAERC devreleri, Xilinx Virtex-II Pro ve Virtex-5 FPGA'leri üzerinde gerçeklenmiştir ve sentez sonuçları literatürdeki en gelişmiş tasarımlarla karşılaştırıldı. AERC tasarımı alan kullanımı bakımından literatürdeki tasarımlara göre daha iyidir. Diğer yandan HSAERC tasarımı ise performans bakımından diğer tasarımlardan üstündür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the hardware implementation of a real-time image fusion algorithm using a High-Level Synthesis (HLS) tool is presented. Image fusion combines two or more images through a color transformation process. Different applications may require different frames per second (fps) and/or resolution. Yet the specifics of the image-processing algorithm may frequently change causing redesign. If the target platform is Field Programmable Gate Array (FPGA), usually rapid yet optimized hardware implementation is required. All these requirements cannot be met only by HLS. Clever approaches in terms of architectural techniques such as unorthodox ways of pipelining, coding Register Transfer Level (RTL) generators instead of RTL, and creative ways of porting interface logic/software allowed us to meet the requirements outlined above. With all these in our arsenal, we were able to get 3 versions of the image fusion algorithm (with different fps and/or resolution) running on Intel Altera Cyclone IV and Arria 10 FPGAs in a fairly short amount of time. In the image fusion algorithm, there is a standard deviation calculation, implementation of which requires accumulation of all pixel values of each frame. Hence, we designed two novel pipelined reduction circuits (and hence their RTL generators) that are named Area- Efficient Reduction Circuit (AERC) and High-Speed Area-Efficient Reduction Circuit (HSAERC). We generated several reduction circuits (AERC and HSAERC) using our own Verilog RTL generators. AERC and HSAERC designs were implemented on both Xilinx Virtex-II Pro and Virtex-5 FPGAs, and their synthesis results were compared with state-of-the-art designs in the literature. AERC design is better than the existing designs in the literature in terms of area utilization. On the other hand, HSAERC design is better than other designs in terms of performance.