Kıl folikülü şeklinin kısmi diferansiyel denklem yöntemi kullanılarak tasarlanması
Designing the shape of hair follicle using partial differential equation method
  1. Tez No: 526479
  2. Yazar: SHIREEN YOUNIS MUHYALDEEN KURDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİS BİLGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu tez çalışmasında kıl kökünün şekil modellemesi için bir teknik sunulmaktadır. Bu şekil çizme tekniği, dört periyodik sınır koşullarının bir kümesine ve bir eliptik kısmi diferansiyel denklemin (KDD) kullanımına dayanmaktadır. Kısmi türevli denklemler kullanarak yapılan geometrik modelleme, düzgün yapısı nedeniyle, sınır koşullarına sahip kısmi diferansiyel denklemlerin ayrılabilir çözümleri analitik olarak çözüldü. Seçilen her sınır koşulu bir sınır eğrisi oluşturur ve bu işlem, MATLAB programı kullanılarak, kıl follikülünün üretilen KDD tabanlı görünüm şekli elde edildi. Kıl follikülünün yarıçapı ve yüksekliği ile ilgili veriler ve daha sonra, elde ettiğimiz iki denklemin kıl follikülünün tasarımında doğru yapısal özelliklere sahip olduğunu görüldü.
Özet (Çeviri)
In this thesis the work presents a technique for shape modeling of hair follicle. The technique of sketching this shape is based on a set of four periodic boundary conditions and on the use of an elliptic partial differential equation (PDE). Geometric modeling using partial differential equations has been acknowledged because of its smooth nature, partial differential equations with boundary conditions are solved by separation of variables analytically. Every chosen boundary condition creates a boundary curve and this process can be obtained by utilizing MATLAB, the shape of the generated PDE-based representation of hair follicle, is designed. The data, regarding the radius and height from the hair follicle and we will see later that the two equations we obtained has a correct structural properties in designing hair follicle.