Atmosferden ve toprak gazından çift filtre yöntemi ile radon gazı ölçümü
  1. Tez No: 5265
  2. Yazar: A.AKIN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN R. KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Nükleer Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Uranyum radyoizotopları Nükleer teknolojide geniş, bir Kullanım alanına sahiptir. Oluşumlarından dolayı dağı nık durumda bulunan Uranyum yataklarının bulunması ftüKİeer araştırma teknolojisinde önemli bir yer tutar. Uranyum yatak larının araştırmada.kullanılan yöntemlerden biride, Kadan gazı yoğunluk ölçümüdür. U (238; radyoizotopunun bozunma zin cirinin bir ürünü olan Radonun, toprak gazmdaki konsantrasr yonu ile uranyum yataklarının bağıntılı olacağı açıktır. Dağınık olarak bulunan uranyum yataklarından çeşit li meka nizmalarla Atmosfere yayılan Radon gazı insanın do ğal yollardan maruz saldığı radyosyana önemli ölçüde çatkı da bulunur. Bu sebeplerden dolayı toprak, gazında ve atmosfer de yapılan Radon gazı konsantrasyon ölçümleri ve yöntemleri önemlidir. Ölçüm yöntemlerinden biride Çift Filtre yöntemidir Bu. çalışmada yapılan Çift Filtre düzeneğinin Teorik ve deney sel çalışmaları yapılmış, bu sonuçlar karşılaştırılmış, Değişik bölgelerde toprak gazından Kollektör ve Çift Pil tr e yonxem- ' leri ile Radon Konsantrasyon ölçümleri yapılmış tır. Havasında Radon gazı Konsantrasyonu yükseK çıkabilecek ortamlarda yoğunluK ölçümleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Uranium radioisotops have the very narrow usage field in Nuclear technology. The determination of t&e Uranium beds which ara in a spreaded condition because of their formation are very important in Nuclear research technology one vey of researching Uranium beds is the Radon gas density measurement it isabvious that, the density of Radon in the soil gas(Radon is the product of breakdown chain of u(238) radioisotops.; is terrelated with Uranium beds. Radon gas, spreaded aut to the atmosphere from '.:.-:: uranium by the various mechanisms, is added to radiotion to which, people are exposed to in naturol ways. Becouae of these re osans, the radon gas concentration measurements & data takings ija soil gas. & atmosphere are very importantoThe one way measurement methods- is the“double filler”method" in this study, theoric & experimentol studies of doub le filter apparatus have been made 8. results were coinparedc In observed, known regions, by collector & double filter method radon gas concentration measurement from soil' gas have been mode 0 The regians, in which the radon gasconcentration in the air is high, the radon gas density measurement was made, the data which are taken were utilized 0