Çeşitli katkı maddelerinin yaş baca gazı desülfürizasyon sistemine etkileri
Effect of different additives on wet flue gas desulphurization
- Tez No: 127119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ERSOY MERİÇBOYU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÇEŞİTLİ KATKI MADDELERİNİN YAŞ BACA GAZI DESÜLFÜRİZASYON SİSTEMİNE ETKİLERİ ÖZET Fosil yakıtların yakılması sonucu oluşan kükürt oksitler, atmosferdeki en önemli kirleticilerdendir ve bu kirleticiler sadece canlı organizmaya değil, toprak, su ve diğer doğal kaynaklara da ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle, baca gazlarının atmosfere verilmeden once temizlenmesi ve kükürt oksitlerin atmosferdeki derişiminin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Fosil yakıtların yakılmasından kükürt oksitlerin yayınımını kontrol etmek amacıyla uygulanan yöntemler üç ana başlık altında toplanabilir: 1. Çeşitli fiziksel ve kimyasal yöntemlerle yakıtın kükürdünün giderilmesi 2. Kükürt oksitlerin yanma sırasında giderilmesi 3. Kükürt oksitlerin yanma sırasında oluşan baca gazlarından giderilmesi Baca gazlarından kükürt oksitlerinin giderilmesi için uygulanan işlemleri iki grupta toplamak olasıdır: 1. Kuru Yöntemler 2. Yaş Yöntemler Endüstriyel ölçekte uygulanan yöntemlerden en önemlileri sorbent olarak kireçtaşı/kirecin kullanıldığı proseslerdir. Bu proseslerde baca gazından kükürt oksitlerini uzaklaştırmak için kuru ve yaş yöntemlerin her ikisi de uygulanabilmektedir. Desülfürizasyon veriminin %95'lere ulaştığı yaş yöntemler endüstride daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Türkiye'nin farklı yörelerinden toplanmış olan 5 kireçtaşı numunesinin yaş desülfürizasyon sistemindeki sülfatasyon kapasiteleri belirlenmiştir. Ayrıca, bu sistemlerde SO2 giderme verimini artırmak amacıyla kullanılan çeşitli katkı maddelerinin etkileri her bir kireçtaşı için incelenmiştir. Kireçtaşı çözeltilerinin toplam sülfatasyon kapasiteleri kireçtaşının kimyasal bileşimine bağlı olarak 14.00-18.80 mg S03"2/ml aralığında değişmiştir. Kireçtaşı çözeltilerine ilave edilen magnezyum ve sodyum bileşiklerinin çözeltinin sülfatasyon kapasitesine olan etkileri farklı olmuştur. vu
Özet (Çeviri)
EFFECT OF DIFFERENT ADDITIVES ON WET FLUE GAS DESULPHURIZATION SUMMARY The sulphur oxides resulting from fossil fuel combustion are the major atmospheric pollutants and they cause serious damage not only to living organisms but also to soil, water, and other natural sources. Therefore, flue gases must be desulphurized before leaving the combustion system to control sulphur oxides emissions into the atmosphere. The available methods for controlling sulphur oxides emissions from combustion sources fall into three main categories: 1. Physical and chemical removal of sulphur before combustion 2. Removal of sulphur oxides during combustion 3. Removal of sulphur oxides from the combustion flue gas by scrubbing The processes that can be applied to removal sulphur oxides from flue gases are classified into two groups: 1. Dry Processes 2. Wet Processes The most important methods applied in industrial scale are the limestone/lime processes. In this processes, both the dry and wet methods can be applied for the removal of sulphur oxides from the flue gases. Wet methods are more commonly used in industry due to their high (%95) desulphurization efficiency. In this study, the sulphation capacity of 5 limestone samples originating from different parts of Turkey was determined in a wet desulphurization system. Also, the effect of different additives that have been used to improve SO2 removal efficiency in these systems was investigated for each limestone. The total sulphation capacities of limestone slurries ranged from 14.00-18.80 mg S03"2/ml depending on the chemical composition of limestone. The total sulphation capacities of limestone slurries were effected differently by addition of magnesium and sodium compounds to the slurry. vui