Kürtün baraj gölünde bakteriyel ve paraziter balık patojenlerinin araştırılması
The investigation of bacterial and parasitic fish pathogens in Kurtun dam lake
- Tez No: 526522
- Danışmanlar: PROF. ŞEVKİ KAYIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada Kürtün Baraj Gölü'nde bulunan balıklarda patojen olan bakterilerin ve parazitlerin varlığı hem kültür hemde doğal türlerde araştırılmıştır. Çalışma Ekim 2016-Eylül 2017 tarihleri arasında aylık olarak gerçekleştirilmiş ve Alburnus derjugini, Çoruh alabalığı (Salmo coruhensis), gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) ve sazan (Cyprinus carpio) balıkları olmak üzere 4 farklı türden toplam 126 balık örneklenmiştir. Bu balıklarda yapılan incelemeler sonucunda, paraziter patojenlerden Ligula intestinalis, Paradiplozoon sp., Trichodina sp., Chillodonella cyprini, Vorticella sp., Apiosoma sp., Gyrodactylus sp., Ichthyophthirius multifiliis ve Ambiphyra sp. izole edilmiştir. Bakteriyel patojenlerden ise doğal tür olan Alburnus derjugini'den toplam 28 bakteri suşu (11 farklı tür ve 6 cins), kültür şartlarında yetiştiriciliği yapılan Salmo coruhensis ve Oncorhynchus mykiss den ise toplam 18 bakteri suşu (9 farklı tür ve 7 cins) izole edilmiştir. Bu sonuçlara göre, her iki grup balıklardan (kültür ve doğal) genellikle Aeromonas ve Pseudomonas cinslerine ait bakteriler izole edildiği gözlemlenmiştir. Bunun dışında, yine Yersinia sp., Acinetobacter cinsine ait bakteriler ortak olan türler olarak belirlenmiştir. Bu çalışma ile Kürtün baraj gölünün bakteriyel ve paraziter balık patojenleri mevsimsel olarak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the presence of bacterial and parasitic pathogens in the culture and wild fish species in the Kürtün Dam Lake were investigated. The study was carried out monthly from October 2016 to September 2017 and totaly 126 fish sampled including 4 different fish species Alburnus derjugi, Coruh (Salmo coruhensis), rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) and carp (Cyprinus carpio). Ligula intestinalis, Paradiplozoon sp., Trichodina sp., Chillodonella cyprini, Vorticella sp., Apiosoma sp., Gyrodactylus sp., Ichthyophthirius multifiliis and Ambiphyra sp. were determined in the parasitic pathogens. A total of 28 bacterial strains (11 different species and 6 genuses) were isolated from the wild species, Alburnus derjugini, and also a total of 18 bacterial strains (9 different species and 7 genuses) were isolated from Salmo coruhensis and Oncorhynchus mykiss. According to these results, it was observed that genus of Aeromonas and Pseudomonas were generally isolated from both groups of fishes (culture and wild). In addition, Yersinia sp. and Acinetobacter have been identified as common species from the both groups. This study reveals bacterial and parasitic fish pathogens of Kürtün Dam Lake seasonally.