Ömerli baraj gölünde mikrobiyolojik (E.coli) ve kimyasal (aluminyum, demir, kurşun ve kadmiyum) kirlilik parametrelerinin saptanması
Determination of microbiological (E.coli) and chemical pollution (aluminium, ferro, lead, cadmium) parameters in lake of Ömerli dam
- Tez No: 155158
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN ÖZHATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET ÖMERLİ BARAJ GÖLÜ'NDE MİKROBİYOLOJİK (E.coli) VE KİMYASAL (ALÜMİNYUM, DEMİR, KURŞUN VE KADMİYUM) KİRLİLİK PARAMETRELERİNİN SAPTANMASI Bu tez çalışmasında Ömerli Baraj Gölü'ndeki kirletici etmenler araştınlmıştır.Tez çalışmasının amacı İstanbul'un su ihtiyacının % 50' sini karşılayan Ömerli Baraj Gölü'ndeki Kirliliği saptamak ve eğer kirlilik kaynağı oluşturan etmenler varsa bunların tespitini sağlamaktır. Aralık 2002-Kasım 2003 tarihleri arasında her ay periyodik olarak; daha önceden tespit edilen 4 örnek noktasından, toplam 60 su örneği alınıp bakteriyolojik ve kimyasal analizler yapılmıştır. Laboratuar çalışmaları Marmara Üniversitesi Doğa Bitkileri ve Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi laboratuarında gerçekleştirilmiştir. Bakteriyolojik analizlerde, mikrobiyolojik kirlilik indikatörü olarak kabul edilen Escherichia coli, baraj gölünün 4 örnekleme noktasından alınan su örneklerinde araştırılmıştır. Bakteriyolojik analizler sırasında alınan su numuneleri Membran filtrasyon yöntemiyle Endo besi yerine ekilmiş ve bakteri üremesi gerçekleşen petrilerde Escherichia coli varlığını tespit etmek için şüphe duyulan örneklere İMVİC testi uygulanmıştır. Kimyasal kirliliği tespit etmek için Kurşun (Pb), Kadmiyum (Cd), Alüminyum (Al), Toplam Demir (Fe++2), Deterjan, Nitrit (N02), Nitrat (N03), Amonyak (NH3)ve Organik Madde parametreleri ile ayrıca Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), Biyolojik Oksijen İhtiyacı (BOİ), Toplam Çözünmüş Madde (TDS), İletkenlik, Renk, Bulanıklık, pH ve Sıcaklık parametrelerinin analizleri yapılmıştır.Bütün bu tespitlerde Amerikan Halk Sağlığı Birliği (APHA) standart method kurallarına uyulmuştur. vnElde edilen değerler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Birliği (EC),Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve T.C. Başbakanlık ve Çevre Müsteşarlığınca hazırlanan“Su Kirlilik Kontrol Yönetmeliği”içinde yer alan Kıtaiçi Su Kaynaklarının Sınıflarına Göre Kalite kriterleri standartlarıyla karşı laştmlmıştır. Analiz sonuçlarının kabul edilen standartlarla karşılaştırılmasına göre bakteriyolojik analizlerde Dünya Sağlık Örgütünün ve Avrupa Birliğinin belirlediği standartların üzerinde değerler saptanmıştır. Çevre Müsteşarlığınca belirlenen standartlara göre ise su kalite sınıfı olarak II. Sınıf düzeyinde olduğu bulunmuştur. Kimyasal ve bakteriyolojik analizlerin sonuçlan yorumlandığında Ömerli Baraj Gölü' ne insan ve hayvan kaynaklı, evsel ve sanayi atıkların düşük miktarlarda da olsa karıştığı görülmüştür. Eylül, 2004 Pınar IZMIROGULLARI vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMINATION OF MICROBIOLOGICAL (Kcoli) AND CHEMICAL POLLUTION (ALUMINIUM, FERRO, LEAD, CADMIUM) PARAMETERS IN LAKE OF ÖMERLİ DAM In this study the pollution factors in the lake of Ömerli Dam were examined in details. Periodically, 60 samples were collected from 4 different parts of the lake in each month in the period between December 2002- November 2003 and their bacteriological and chemical analyses were carried out. Laboratory works were made at the“Marmara Üniversitesi Doğa Bitkileri ve Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi”laboratory. The microbiological indicator agreed as namely Escherichia coli is examined in bacteriological analysis in water samples collected from 4 sampling spots in the dam lake. The water samples collected from the lake were filtered and the membrane filter was placed on Endo Agar Medium. IMVIC test was used to determine the presence of Escherichia coli. Chemical analysis were carried out in order to determine chemical pollution parameters such as Lead (Pb), Cadminium (Cd), Aluminum (Al), Total Ferro (Fe++2), Detergent, Nitrite (NO2), Nitrate (NO3), Ammonia (NH3), Organic Substance. Also, Chemical Oxygen Demand (COD), Biological Oxygen Demand (BOD), Total Dissolved Solids (TDS), Conductivity, Color, Transparency, pH and temperature of the collected water samples were examined. All of the experiments in this research were done according to American People Health Association (APHA). All data obtained from this study were compared with standards of World Health Organization (WHO), European Community (EC), Turkish Standards Institute (TSE) and Quality criteria according to Inland Water Resources Classification depicted in Regulation for Water Pollution Control of the Turkish Republic Preministry Environment Councilor Undersecretary. IXValues above limits of agreed standards depicted by World Health Organization and European Community were determined in the results of analysis in their comparison. The values were found in the II. Class quality level as compared with standards of Environment Councilor Undersecretary. Results of chemical and bacteriological analysis, it is observed even in small amounts that lake of Ömerli Dam is polluted by human, animal oriented, residential and industrial disposals. This study results show that Ömerli Dam was polluted by humans, animal manures, residential and industrial wastes. September 2004 Pınar IZMIROGULLARI