Sieve array scanning techniques for number field sieve algorithm
Sayı cismi elek algoritması için elek dizisi tarama teknikleri
  1. Tez No: 526613
  2. Yazar: OZAN MURAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN HIŞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tezde, Genel Sayı Cismi Eleği (GNFS) algoritmasının kafes eleği adımı incelenmiştir. Özellikle, elekten geçirilmiş bir kafeste yer alan düzgün (smooth) girdilerin ve bu girdilerin üstel vekt r şeklinde ifadesinin hızlı sekilde hesaplanmasına odaklanılmıştır. Bu hesaplamaların yapılması için birçok alternatif yol bulunmaktadır. Bu konuda deneyler sunulmuş ve sonuçlarının etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we investigate the lattice sieving step of the celebrated General Number Field Sieve (GNFS) algorithm. In particular, we focus on the fast determination of smooth entries in the sieved lattice and their convertion to exponent vectors. There are several ways to accomplish this step. We provide our experiments and discuss the impact of our modifications.