Engelli çocuğa sahip ailelerde evlilik doyumu: Niteliksel bir çalışma
Marital satisfaction in families having a disabled child: A qualitatively study
  1. Tez No: 526664
  2. Yazar: AYŞE EREN KANBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHATTİN AKŞİT, DOÇ. DR. GÖKÇESU AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bir toplumu oluşturan ailelerin sağlıklı olması ve çiftlerin yüksek evlilik doyumuna sahip olmaları istenen ve beklenen bir psikososyal refah durumudur. Aileler hem yetiştirdikleri çocukların yaşamını temelden etkilemekte hem de toplumsal ilişkileri belirlemektedir. Bu tez çalışmasında, aileler, engellik, evlilikler ve toplum birlikte ele alınmıştır. Engelli çocuğu olan aileler üzerine odaklanılmıştır. Ailelerin evlilik doyumlarının, engellilik olgusundan nasıl etkilendiği incelenmiştir. Araştırma niteliksel derinlemesine görüşme yöntemi kullanılarak, Giresun ilinde yaşayan ve engelli çocuğu olan 36 ebeveynle yapılmıştır. Evlilik doyumunu ölçmek amacıyla geliştirmiş olduğumuz, soru formu kullanılmıştır. Ailelere 9 gruptan oluşan 33 soru yöneltilerek çiftlerin evlilik doyumuna etki eden unsurlar tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, engelli çocuğa sahip olmanın evlilik doyumunu azalttığı bulunmuştur. Ancak çiftlerin yaşamına etki eden oldukça farklı unsurların evlilik doyumlarını artıran ya da azaltan etkiler doğurduğu görülmüştür. Kendini dindar olarak tanımlayan ve hayata kaderci yaklaşan çiftlerde evlilik doyumunun daha fazla olduğu bulunmuştur. Evlilik doyumunu artıran en önemli faktör olarak, engelli çocuğu olan ailelere yönelik yakın çevre desteğinin sağlanması bulunmuştur. Babalara kıyasla annelerin evlilik doyumunun az iken, toplumun ailelere ve çocuğa yaklaşımının evlilik doyumunu önemli ölçüde etkilediği sonucuna varılmıştır. Evlilik doyumunu artıran diğer unsurlar arasında, baş edilmek zorunda olunan sorunlar karşısında, ailenin gelir düzeyinin yüksek olması ve çocuğun bakımının çiftler arasında dengeli bir şekilde paylaşılması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
What makes a society and its families healthy, with having a high marital satisfaction, is the psychosocial welfare. Families influence both the lives of the children they are educating and determine the social relations. In this thesis, families, obstacles, marriages, and society is tried to be discussed in a wholesome manner with a focus on families with disabled children. It has been examined how marital satisfaction of such families are affected by the disability of their chidren. The study was conducted with 36 parents with disabled children in Giresun province by using qualitative in-depth interview method. The questionnaire was specially prepared to measure the satisfaction of marriage where 33 questions consisting of 9 groups were addressed to the families, in order to determine the elements affecting marital satisfaction among couples. As a result of the study, it has been found that having a disabled children directly reduces marital satisfaction. However, it has been seen that there is a range of different elements affecting the life of these couples which increases or decreases the marital satisfaction in turn. For example marriage satisfaction is higher in religious and fatalistic people.The most important factor increasing the satisfaction of marriage was found as the provision of close social support. Mothers were less satisfied with marriage when compared to the fathers, and the society's approach to families and children significiantly affects the marriage satisfaction. Other factors that increase marriage satisfaction include the high income levels of the family and a balanced care of the child between the mother and the father.