Azerbaycan-Türkiye ilişkilerine yön veren parametreler
Azerbaycan-Türkiye i̇lişkilerine yön veren parametreler
  1. Tez No: 526670
  2. Yazar: ÖZLEM YILMAZ ARPAÇUKURU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN İZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kafkasya adı verilen coğrafyada, aynı egemenlik çatısı altında, uzun yıllar bir arada yaşayan, ortak tarih ve ortak kültür gibi etkenlerden dolayı birbirini 'iki devlet bir millet' olarak tanımlayan Azerbaycan ile Türkiye'nin ilişkileri, günümüzde enerji ve güvenlik gibi belli başlı faktörler doğrultusunda şekillenmektedir. Azerbaycan'ın toprak bütünlüğüne aykırı gelişen Dağlık Karabağ ihtilafında iki ülkenin stratejileri, ortak çıkarlar noktasında tarafları birbirine yakın kılarken, kimi zaman da çıkar siyaseti doğrultusunda ikili ilişkileri olumsuz etkileyecek keskin kararlar alınmasına yol açmaktadır. Azerbaycan- Türkiye ilişkilerinde enerji faktörü ise iki ülkeyi stratejik ortaklık düzeyine ulaştıracak boyutta ehemmiyet arz etmektedir. Nitekim dünya enerji tüketiminde ön sıralarda yer alan Türkiye, enerji güvenliği açısından Azerbaycan'a; Azerbaycan ise, mevcut enerji kaynaklarını Batı pazarlarına ulaştırma ve Rusya tekelinden kurtulma noktasında Türkiye'ye ihtiyaç duymaktadır. Dolayısıyla ortak enerji projelerinde sağlanan enerji işbirliği, ekonomi başta olmak üzere diğer alanlardaki ikili ilişkilere de yansımaktadır.
Özet (Çeviri)
Although Azerbaijan and Turkey have largely enjoyed warm relations, popularly characterized around the motto“ two state, one nation”, factors such as security and energy have also been at play in shaping relationships between two countries that shared similar culture and history, lived under the same authority, in the same region named Caucasus. Particularly in the case of Nagorno-Karabakh problem, which took place at the expense of Azerbaijan's territorial integrity, two countries' positions sometimes diverge, notwithstanding mostly shared interests with regards the issue. Energy, on the other hand, has come to be such a vital area in which two countries now enjoy strategic partnership. As a big energy consumer Turkey needs Azerbaijan for energy security, whereas the latter needs Turkey as a supply route to deliver its energy resources to West. As a result, cooperation in the energy which is based on common project, influence relations between two countries in various areas, not least the economy.