Electroformation and characterization of Al2O3 embedded nickel matrix composite coatings
Al2O3 gömülü nikel matrisli kompozit kaplamaların elektrolizle şekillendirilmesi ve karakterizasyonu
- Tez No: 526732
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK KARAKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ METEHAN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
İkinci faz parçaların nikel matrise gömülmesiyle kaplamanın mekanik ve yüzey özellikleri geliştirilebilir. Bu çalışmada, Al₂O₃ tozlarını nikel sülfamat kaplama banyosunun içinde yüzeyinin ıslanabilmesi ve askıda tutabilmek için sodyum dodesil sülfat (SLS) ve amonyum lignosülfonat olmak üzere iki ayrı anyonik eklenti kullanılmıştır. Üretilen kaplamaların karakterizasyonu için yüksek performans atomik kuvvet mikroskobu (hpAFM), X-Işını kırınımı (XRD), X-Işını floresans (XRF), taramalı elektron mikroskopu (SEM) ve iç gerilim ölçme cihazı kullanılmıştır. Akım yoğunluğu, çözeltide bulunan eklenti ve alümina miktarlarının aşınma sürtünme sertlik üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kaplamaya giren alümina tozlarının kaplama özelliklerini önemli oranda etkilediği ve bunun deney parametreleriyle kontrol edilebildiği bulunmuştur. Bazı durumlarda parametrelerin beklenmedik etkilerinin bulunmasına rağmen, üretilen kompozit kaplamalar saf nikel kaplamalardan çok daha iyi özelliklere sahip olmuştur. Kaplama giren alümina tozları kaplamanın kalıntı gerilimini de arttırmaktadır. Bununla beraber, tozlar matrisin tane yapısında bir yönelmeye ve daha küçük aynı zamanda küresel tane yapılarına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The mechanical and tribological properties of electrochemical coatings can be enhanced by embedded second phase particles to nickel matrix. Two different anionic surfactants sodium dodecyl sulfate (SLS) and ammonium lignosulfonate (ALS) were used together to adjust the wetting conditions and provide suspension of Al₂O₃ particles in a nickel sulfamate electrolyte in this study. High performance atomic force microscope (hpAFM), X-ray diffraction (XRD), X-ray fluorescence (XRF), scanning electron microscope (SEM) and deposit stress analyzer were used to characterize the composite coatings. The effects of current density and amounts of the two surfactants and alumina particles in the electrolyte on wear rate, coefficient of friction (COF), and hardness were studied. It was found that the amount of incorporated Al₂O₃ dominantly affected the properties of coatings which could be controlled by adjusting the operating parameters. Although combined effects of the surfactants and current density on mechanical and tribological parameters were unpredictable in some cases, the composite coatings possessed superior properties than pure nickel. The presence of alumina particles in the composite coating increased the residual stress. Moreover, it resulted in preferentially oriented and finer nodular grains instead of regular morphology.