Oligotrofik ve atrofik kaynamamalarda trombositten zengin plazma uygulamaları ile kaynama sağlanması
Providing bone union with platelet rich plasma application in oligotrophic and atrophic nonunions
- Tez No: 526758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CEVDET AVKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda, hastanın kendi kanından otojen olarak hazırlanan, trombositten zengin plazma (TZP)' nın, içerdiği çeşitli büyüme faktörleri nedeniyle, yara iyileşmesini hızlandırma ve rejenerasyonu artırma potansiyeline sahip olabileceği belirtilmekte ve günümüzde tıbbın birçok alanında TZP ile ilgili çalısmalarda belirgin bir artış dikkat çekmektedir. Bu çalışma uzun kemiklerin diafiz ve metafiz bölgesi kaynamamalarında destek tedavi yöntemi olarak aktif TZP enjeksiyonu kullanıldı. Hastaların sonuçları klinik radyolojk ve fonksiyonel olarak değerlendirildi. Kırık tipi, kırık etiyolojisi, preop ve postop klinik iyileşme (ağrı ve fonksiyonel kapasite) ve kaynama durumu ile ilişkiler Spearman's korelasyon analizi ile değerlendirildi.. Verilerin analizinde SPSS programı kullanıldı. (SPSS 20 standart version for Windows, Chicago, IL, USA). Nisan 2011-Mart 2013 tarihleri arasında kliniğimizde uzun kemik kırıkları sonrası kaynama yokluğu veya kaynama gecikmesi tanısı alan 24 gönüllü hasta (21 erkek, 3 kadın; ortalama yaş 39.88 ± 12.79; yaş aralığı 25-76) çalışmaya dâhil edildi. Hastaların tedavisinde TZP, skopi eşliğinde (1) tek başına perkütan, (2) intramedüller çivi sonrası perkütan ve (3) ilizarov eksternal fiksasyonu sonrası perkütan olarak üç şekilde uygulandı. Hastaların hiçbirinde kırık hattı açılmadı. Hastalar ameliyat sonrası her iki haftalık periyodlarla klinik ve dört haftalık periyodlarla radyolojik olarak muayene edildi. Hastaların %91.7' sinde aktif PRP kullanımı sonrası kaynama sağlandı. Kaynama zamanı 7 ila 31 haftalar arasında değişirken ortlama 16.5 ± 6.3 hafta olarak saptandı. Tedaviye rağmen 24 hastanın 2'sinde operasayon sonrası enfeksiyon nedeniyle kaynama sağlanamadı. Kaynamamanın klinik iyileşmesinde Vizüel analog skala (VAS), radyolojik ve fonksiyonel iyileşmesinde Johner Wrush krtiterleri kullanıldı. TZP, hazırlama yöntemleri arasındaki farklılıklar, oluşturduğu hücresel aktivite, etki süresi ve en uygun cerrahi kombinasyonu gibi hala bilinmeyeni çok olan, yeni bir bilimsel alandır. Bu nedenle, standardize araştırma kuralları ile yapılacak özellikle uzun dönemli klinik çalışmalara gereksinim olduğu açıktır. Sonuç olarak çalışmamızda aktif TZP tek başına, intramedüller çivi sonrası ve ilizarov eksternal fiksasyonu sonrası perkütan uygulandığında kaynamayı sağladığı görüldü. Ancak gelecekte daha çok olgu sayısı içeren karşılaştırmalı vaka kontrol çalışmalarına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In recent studies, it is pointed out that“Platelet-rich Plasma (PRP)”, which is derived autogenously from the own blood of the patient, might have the potential to increase regeneration and accelerate the healing of the wound, due to the various growing factors it consists. And a sharp increase recorded in the number of researches on clinical implementation of PRP both in medicine is noteworthy. In this study, activated PRP was used as an supporting method incases of non-unions due to long bone diaphysis and metaphysis fractures. Outcomes of the patients were evaluated clinically, radiologically and functionally. Correlations between fracture type, etiology, preoperative/postoperative clinical healing (pain and functional capacity) and level of union were tested with Spearman's Correlation Analysis. SPSS Program was used to evaluate the outcomes of patients. (SPSS 20 standart version for Windows, Chicago, IL, USA). Total of 24 patients (21 males, 3 females; mean age 39.88 ± 12.79; range 25-76) who were detected to have non-unions in our clinic between April 2011- March 2013 were enrolled in the study. In all cases activated PRP was applied by three way using fluoroscopy (1) percutaneously alone, (2) percutaneously after exchange intramedulary nailing and (3) percutaneously after ilizarov eksternal fixation. None of the patients, fracture line was opened. Subjects were examined clinically at every two weeks and radiologically at every four weeks period. Union was yielded in %91.7 of the patients who were treated with activated PRP. Mean union time of fractures were found as 16.5 ± 6.3 weeks, range was found as 7-31 weeks. Union could not be yielded despite treatment in 2 of 24 patients (%8.3) who had infection after the operation. Visual Analog Scale was used to evaluate clinical healing of patients and Johner Wrush Criteria was used to determinate radiological and functional healing of non-unions. PRP is still a terra incognita in terms of difference in preparation methods, cellular activity that it generates, period of efficiency and the most appropriate graft combination. For this reason, it is obvious that there is a need for long term clinical researches executed standardized research methods. As a result, activated PRP treatment increases unions when used alone and with Exchange intramedullar nailing or ilizarov ekstarnal fixation additionally to surgical treatment. Although activated PRP treatment yields union, further comprehensive and case-controlled studies conducted with larger patient groups are needed on this topic.