Azerbaijan - Turkey relations (1988 - 2018): 'Evaluating 'one nation two states' discourse'
Azerbaycan - Türkiye ilişkileri (1988 - 2018) 'Bir millet iki devlet' söyleminin değerlendirilmesi
- Tez No: 526759
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu tez, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkileri“bir millet iki devlet”söylemine atıflarla siyasi, askeri, enerji, ekonomi, sosyal ve tarihi alanlardaki değişim ve devamlılıkları göz önünde bulundurarak incelemeyi hedeflemektedir. Azerbaycan'daki cumhurbaşkanları dönemlerine göre Türkiye – Azerbaycan ilişkilerinin stratejik boyutlarının ele alındığı çalışmada iki ülke arasındaki ilişkiler“stratejik ortaklık”temelinde incelenmiştir. Derinlemesine mülakat ve medya analizleriyle tez aynı zamanda Azerbaycanlı ve Türk devlet yetkililerinin, akademisyenlerin, uzmanların ve STK temsilcilerinin her bir ülkeye yönelik algısını ve ilişkilere etkisini açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to examine the relations between Turkey and Azerbaijan with references to“one nation two states”discourse regarding the changes and continuities in political, military, energy, economic, social and historical fields. In this study, which elaborates the strategic dimensions of the relations according to the presidential terms in Azerbaijan, relations between two countries were analyzed based on the“strategic partnership”. With the in-depth interviews and media archive analysis, the thesis also seeks to find out the perception of the Azerbaijani and Turkish state officials, academics, experts and NGO representatives among each state and its effect on the relations