Raspberry Pi 3 ile güneş takip sistemi(Rpigts)
Solar follow-up system with Raspberry Pi 3
  1. Tez No: 526806
  2. Yazar: MUHAMMED AVCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günümüz gelişen toplumlarında en büyük ihtiyaç enerjidir. Bu ihtiyaç insanların bir takım çözüm yolları bulmasına ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmelerine yol açmıştır. En önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından biri ise güneştir. Gün içerisinde uygun koşullar sağlandığında güneş enerjisi, sürekli ve yüksek bir enerji kaynağıdır. Bizlerin ise bu enerji kaynağını maksimum seviyede kullanması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, Raspberry Pi 3 kullanılarak Güneş Takip Sistemi (RPIGTS) tasarlanmıştır. RPIGTS ile anılan sistemin prototipi denenmiş ve kurulmuştur. Bu prototip ile en yüksek verim elde edilmiştir. Python kodlarından yararlanılarak RPIGTS'ye en üst seviyede erişim sağlanmıştır. Sistemin uzaktan kontrolü, bakım müdahaleleri kolaylığı sağlanmıştır. Raspberry Pi 3 ile bunun başarılı bir şekilde yapıldığı, RPIGTS'nin en üst seviyede verim ile çalıştığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The greatest need in today's developing societies is energy. This has led people to turn to renewable energy sources to find some solutions. One of the most important renewable energy sources is the sun. When appropriate conditions are met throughout the day, it is a continuous and high energy source. We need to use this energy source at the maximum level. In this thesis, Raspberry Pi 3 is designed together with Solar Tracking System (RPIGTS). Prototype of system installed. Maximum efficiency is achieved. Maximum intervention to the Solar Tracking System is provided by using Python codes. The remote control of the system, maintenance interventions have been facilitated. With the Raspberry Pi 3, it has been successfully demonstrated that the Solar Tracking System works with maximum efficiency.