Labvıew ve raspberry pi 3 kullanarak sıcaklık kontrolü
Temperature control using labview and raspberry pi 3
- Tez No: 565045
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte kullanılan tüm cihazlarda kontrol sistemleri oldukça önem arz etmektedir. Endüstride ise özellikle sıcaklık kontrolü bir cihazın kararlı çalışması bakımından gereklidir. Sıcaklığın istenen seviyede hassas bir şekilde kontrolü ve uzaktan takip edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tip sistemlerin kontrolü için pek çok yöntem mevcut olup en çok kullanılan yöntem ise PID kontrol yöntemidir. Bu tez çalışmasında LabVIEW ve Raspberry Pi 3 kullanarak PID kontrolör ile gerçek zamanlı sıcaklık ölçüm ve kontrol uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bu uygulamanın sıcaklık ölçümü DS18B20 sensörü ile yapılmıştır. Uygulamada kullanılan su ısıtıcısının modeli LabVIEW ve Raspberry Pi 3 kullanarak gerçek zamanlı sıcaklık verileri kullanılarak hesaplanmıştır. Elde edilen model için Ziegler-Nichols metodundan yararlanılarak PID katsayıları hesaplanmıştır. Tasarlanan kontrolörün performansı Matlab/Simulink ortamında incelenmiştir. Sistemin gerçek zamanlı kontrolü için Raspberry Pi 3 üzerinde PID kontrolör algoritması yazılımı gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasının devamında son yıllarda popülaritesi artan kesir dereceli kontrol yöntemi bu sıcaklık kontrol sistemi için uygulanmıştır. Matlab ortamında geliştirilen IFTM (Inverse Fourier Transform Method) metodu kullanarak sistemin zaman cevabı elde edilmiştir. Tamsayı dereceli PID yöntemi ile elde edilen simülasyon sonuçları ile karşılaştırıldığında kesir dereceli kontrol yönteminin yerleşme süresine göre daha başarılı sonuç verdiği görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Labview, Raspberry Pi 3, Sıcaklık kontrolü, PID.
Özet (Çeviri)
Control systems are very important in all devices used in today's developing technology. In the industry, temperature control is necessary in terms of stable operation of a device. It is needed to control the temperature precisely at the desired level and to monitor it remotely. There are many methods for controlling these types of systems and the most comon method is PID control. In this thesis, real-time temperature measurement and control application was performed with PID controller using LabVIEW and Raspberry Pi 3. The temperature measurement of this application was made with the DS18B20 sensor. The model of the water heater used in the application was calculated using real-time temperature data using LabVIEW and Raspberry Pi 3. PID coefficients were calculated using the Ziegler-Nichols method for the model obtained. The performance of the designed controller was examined in Matlab/Simulink environment. PID controller algorithm software was performed on Raspberry Pi 3 for real-time control of the system. In the continuation of the thesis study, fractional order controller which has become popular in recent years, has been applied for this temperature control system. The time response of the system was obtained using the IFTM (Inverse Fourier Transform Method) method developed in Matlab environment. Compared to the simulation results obtained by the integer PID method, the fractional PID control method was found to be more successful according to settling time. KEYWORDS: Labview, Raspberry Pi 3, Temperature Control, PID.